На Деня на детето, 1 юни, започва същинското лято с температури дори над 30 градуса. Това заяви климатологът доц. Георги Рачев пред Нова телевизия.

„Затоплянето ще започне в понеделник, а във вторник и в сряда то ще е взривно и температурите ще достигнат 30 градуса”, обясни той.

Със старта на следващия месец в четвъртък "пускаме лятото", заяви Рачев. На 1 юни максималните температури ще достигнат до 28 градуса в София, а на места в страната вероятно ще минат 30 градуса. В Пловдив се очертава температурите да минат 30 градуса.

Динамичното време с повече валежи ще продължи до 10 юни, но ще бъде по-топло, отколкото през май, каза още климатологът.

"Ще си бъде типично лято - топло и с малко дъжд в следобедните часове", заяви Рачев.

Той допълни, че силните валежи и градушките са нещо нормално за страната ни през май и първата половина на юни. Климатологът изтъкна, че по-хладното и динамично време през май е било нещо напълно нормално.

Справка в sinoptik.bg показва, че утре, 29 май, температурата ще е 22 градуса. През цялата седмица градусите ще варират между 25 и 28, а най-горещо ще е в четвъртък- 31 градуса.