Бившият енергиен министър и депутат от ПП ГЕРБ Делян Добрев обяви в ефир, че подава оставка от всички заемани от него длъжности. Той излиза от парламента, напуска председателското място на Енергийната комисия и поста председател на ГЕРБ в Хасково. Освен това, той ще напусне и управляващата партия.
Причината за решението му са скандалите около обкръжението на кмета на Хасково - Добри Деливанов, в които бе насемено името му. Делян Добрев е съгласувал решението си с премиера Бойко Борисов снощи.
Дилян Добрев и Елена Йончева се хванаха за гушите заради скандала в община Хасково в ефира на bTV. Депутатката на БСП за пореден път обвини Добрев в шуробаджанащина и облагодетелстване с европари. На свой ред депутатът от ГЕРБ каза, че твърденията на колежката му са неверни и ги определи като активно мероприятие.
Междувременно, Добрев съобщи, че се е срещнал с премиера Бойко Борисов, на който му е съобщил, че подава оставка от всичките си постове, за да не тежи на правителството.
„Йончева ще носи отговорност за своите думи там, където двете страни предявяват своите претенции. Тя няма нито едно доказателство за тях. Обикалям постоянно студията, за да обяснявам, че няма сестра, но имам зет. Абсурдно е“, каза още Добрев. Коментирайки твърденията за шуробаджанащина в община Хасково депутатът от ГЕРБ каза, че „според това, което чу обществото, защото то чува казаното от Йончева и истината не може да излезе наяве, наистина явно е така“.
На свой ред Йончева каза, че първият заместник кмет е бил в едно сдружение с Добрев, което е боравило с еврофондове. Също така, вторият заместник-кмет също е усвоявал със сдружение еврофондове заедно с Добрев. Секретарката на общината пък е кума на Добрев, твърди депутатката от БСП.
„Това не е проблем, че те са кумове и така нататък. Това не е незаконно, но тук става дума, засега, за морална позиция. Смятам, че един политик трябва да каже, дали това е морално или не. Но това не е големият проблем. Големият проблем е, че те заемат важни финансови постове“, каза още Йончева. По думите ѝ, само по програмата за енергийна ефективност Добрев и ортаците му са усвоили над 100 милиона евро. Що се отнася до заплахите, че Добрев ще я съди, тя каза: „В момента, в който покажеш някаква тежка далавера, те заплашват със съд. Има документи и тези документи са публични. Опитват се да сплашат всеки опит да се покаже колко е корумпирана тази държава“.
„Преди година не бях депутат и не бях запозната с процесите в Хасково, а и не съм се занимавала с вътрешнополитически теми. Сега съм депутат от Хасково. Аз събирам документи за целия регион. Когато свалиха доверието от кмета, към мен се обърнаха колеги, за да направя коментар. Аз им казах, че нямам цялата информация за региона, но все пак реша да представя цялата картина“, каза още тя. „Как може да назначите в общината всичките си роднини в общината без конкурс. Откъде намирате тази наглост и смелост, да направите тази схема. Действително ли сте смятали, че това ще остане скрито“, нападна лично тя Добрев.
„Истината не може да излезе на яве, защото не я рисуваме с диаграмите на госпожа Йончева. Аз съм по-близък ученик с президента Радев, отколкото с тези хора. Схема няма, целта беше да се опетни името ми. Да бъда злепоставен публично, за да стане положението нетърпимо. В очите на хората аз вече не съм професионалист, не си разбирам от работата, не съм почтен човек. Ще си търсим правата в съда, аз и всички засегнати по тази тема. Могат да те изкарат без вина виновен. Само трябва да направят добре структурираното мероприятие. Ще я съдя за всичко изречено тук, за всичко изречено, което ме засяга“, отвърна ѝ Добрев.
Той подчерта, че „Йончева е отказа дебат с мен, защото искаше да си дърдори глупостите, а когато аз говоря тя се намесва. /Марица.бг
Прочетете още
- 20:44 Дядо Коледа с трабант, Иван с катафалка: Пловдивски абитуриенти превзеха бала с фантазия! СНИМКИ
- 21:19 Трагедия! Откриха мъртви младите мъже, изчезнали в Пловдивско
- 09:01 Зрелищен инцидент с камион на един от изходите на Пловдив ВИДЕО
- 19:47 Назъбени късове лед се изсипаха в Ямболско ВИДЕО+СНИМКИ