С разнообразни събития Пловдив отбелязва Международния ден на авиацията и космонавтиката. Една от любопитните дестинации бе авиомузеят край Крумово, който днес отвори врати за гости.
За посетителите бе чудесен слънчев ден, с осигуряване на достъп дори до кабините на някои самолети – като изтребителите например, което беше и най-ярката атракция за децата.
Дълга опашка от малчугани се бе извила пред гордо приземения МИГ-21, чакащи да надникнат в кокпита и да раздвижат лостовете, спусъците на оръдията, педалите на крилата и щурвала.
Все още е далеч авиомузеят, но светлината в тунела обаче вече проблясна. както е известно, решено е той, заедно с всички експонати да се премести в рамките на Пловдив, което обяснимо ще увеличи посещаемостта.
Още повече, там ще се разполага на по-голяма площ, отколкото сега, разказа директорката на музея Рада Банялиева, която като екскурзовод развеждаше групите с деца. Когато се преместим, ще бъдат много повече, прогнозира тя.
Посетителите се спираха край почти всеки експонат – от тях лъха жива история. В големия пътнически АН-24, изцяло преустроен като луксозен киносалон, се излъчваха филми – местата бяха заети.
Малцина знаят, че тук има буквално безценни експонати - изключително редкият в световен мащаб хидроплан "Арадо", немски, даден на България през последната смветовна война, стари български летателни машини, родно производство, и дори легендарният ИЛ-2, щурмовикът, наречен от германците при Курската битка – летящият танк, за когото не пресилено се твърди, че е спечелил танковото сражение на Курската дъга от въздуха.
А може би, най-ярката, поне според мен, атракция е уникалната капсула на Союз-33, с която се приземиха първият български космонавн Георги Иванов и Николай Рукавишников, след инфрактния полет в орбита, за който тогава никой не разбра, че е бил на ръба на смъртоносното.
Точно заради това, съдбата на космическата капсула е още по-вълнуваща, като си спомним куриозният абсурден начин, по който е стигнала до авимузея в Крумово.
В тъмните времена от началото на 90-сетте години, в онзи хаос, тя случайно е открита край Ловеч, захвърлена на бунище за вторични суровини. Само случайността я спасява от рециклиране, и след дълъг път и разправии, днес тя заема гордо своето място в муузея, като най-ярък пример за това, че България е сред малкото, все още, космически нации.
Четиринадесет леки едноместни и двуместни самолета, три дрона, шест авиомодела и почти 200 гости посрещнаха днес на своя празник на летище „Марица“ край с. Граф Игнатиево домакините от специалността „Авиационнатехника и технологии“ на Техническия университет – филиал Пловдив. Начало на празника даде военен самолет МиГ 29,който с бръснещ полет над летището поздрави бъдещите авиоинженери и летци.С приветствен адрес към студентите и преподавателите от вуза се обърна президентът на Република България Румен Радев.
В ранния следобед празникът продължи с летателен ден.