По повод 73 години от спасяването на евреите в България от името на Община Пловдив Георги Маринов заместник-кмет „Обществен ред и сигурност” поднесе цветя пред Паметника на благодарността.

Митрополит Николай и представители на висшия църковен клир в града също почетоха Деня на Холокоста пред Паметника на благодарността в Пловдив.  

На събитието бяха десетки представители на еврейската общност, областният управител Здравко Димитров, председателката на общинския съвет Савина Петкова и новият турски консул Онур Екрен. Много граждани положиха цветя в памет на жертвите. 

Десетки граждани и официални гости се събраха да отбележат събитието, свеждайки глава в памет на 6-те милиона загинали евреи в хитлеристките лагери на смъртта.

„В нашия град Пловдив от хилядолетия живеят представители на различни етноси и религии. Те са изградили един уникален модел на етническа толерантност”, заяви Георги Маринов и допълни, че: „За наша чест и гордост предците ни заемат изключително достойна позиция за спасяване на съдбата и живота на нашите съграждани евреи”.

Своята изключителна благодарност изказа и Ейтан Броши, депутат в Парламента на Израел и председател на Групата за „Приятелство Израел-България”. Той изрази надежда, че Холокостът от времето на Втората световна война никога няма да се повтори и че българската и израелската страна ще продължат да си партнират така добре за осигуряване на спокойно бъдеще, мир, сигурност за нашите деца.

Днес от 14:30 часа в заседателната зала на Община Пловдив председателят на Организацията на евреите в България „Шалом” Максим Бенвенисти ще връчи Специалния почетен знак на Организацията на кмета на Пловдив Иван Тотев, а чрез него, като израз на благодарност - на гражданите на Пловдив, които с риск за живота си са спасили своите сънародници евреи от смърт в концентрационните лагери по време на Втората световна война.

 

Какво казва историята

На 4 март 1943 година започва депортиране на евреите от Беломорието. 4058 души са транспортирани до Лом и оттам на 4 корабчета са изпратени до Виена. Оцеляват само 100 от тях.

Български полицейски части (под немско командване) в Битоля и Скопие избират евреите от Вардарска Македония и от 10 март започва депортирането на 7144 души с вагони до дунавските пристанища Лом и Видин. Оттам те са отведени в легера Треблинка. Оцеляват само около 200 от тях. На 12 март са депортирани 161 евреи от Пиротско през Лом за Виена. /Марица.бг

Евгени Цветков