Затвор до 5 г. и глоба от 2000 до 10 000 лв. е наказанието, което може да бъде дадено за опита да бъде съборен тютюневият склад на ул. „Одрин”. Това следва от образуваното от прокуратурата досъдебно производство, което на този етап се води срещу неизвестен извършител. Разследването е за престъпление по член от Наказателния кодекс, който гласи: „Който нареди или допусне осъществяване на противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културно наследство, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева.”
Ето и официалното съобщение на прокуратурата:
След анализ на събраните в хода на разпоредената на 07.03.2016 г. от Окръжна прокуратура – Пловдив проверка на законността на събарянето на тютюневия склад зад автогара Юг в гр. Пловдив, на 08.03.2016 г. по случая е образувано досъдебно производство, водено на този етап срещу неизвестен извършител, за това че:
В периода 05-06.03.2016 г. в гр.Пловдив е наредил или допуснал осъществяване на противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство – събаряне на сграда, находяща се на ул.“Одрин“ №8, кв.165, пл.№610, притежаваща статут на единична недвижима културна ценност, по смисъла на чл.59, ал.4 и чл.65 от Закон за културното наследство (ДВ бр.19 от 2009 г.) и разположена в охранителната зона на архитектурно-строителна недвижима ценност „Тютюнев склад“ на ул.“Одрин“ (ул.“Н.Гълъбов“), деклариран с писмо №6600 от 25.11.1975 г. на НИПК, като архитектурно-строителен паметник на културата – престъпление по чл.277а ал.4 от НК.
Разследването е възложено на отдел „Икономическа полиция” при ОД на МВР – Пловдив, като същото е в активна фаза. Извършват се множество процесуално-следствени действия. В рамките на делото се разследва и евентуалното извършване на други престъпления от общ характер.
Днес, по повод постъпила в Окръжна прокуратура – Пловдив молба от Ръководител КЕЦ Пловдив „Център“, ЕВН България, в която е било посочено, че действията по събаряне на сградата не са били съгласувани с дружеството и в момента под руините се намира трафопост, захранващ квартал с граници ул.“Кирил Христов“, ул.“Иван Вазов“, ул.“Цанко Дюстабанов“ и колелото на Центална ЖП гара, вкл. болница „Св.Мина“, с оглед избягване на проблеми с електрозахранването в квартала, от наблюдаващия прокурор е било разпоредено на управителя на фирма “Одрин 8” ЕООД – Пловдив да предприеме действия по почистване на площта пред вграден трафопост, след съгласуване с Община Пловдив, ОД на МВР-Пловдив и КЕЦ Пловдив „Център“, ЕВН България, при спазване на всички законови и подзаконови разпоредби по обезопасяване на района, запазване на сградата, съхранение на архитектурните ценности и при спазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд./Марица.бг