Дора Райкова от Сливен е от онези българки, които се крепят с тънка връвчица към живота. Тя и съпругът й Петко са двама самотни, възрастни инвалиди, които много рядко излизат от дома си. От година и половина Дора се движи в периметър от 3 метра - от леглото до компютъра. От известно време тя и съпругът й са жертва на родното банкиране.

„ШОУ” е отразявал случая, а поводът да подновим темата днес, е жалбата на Дора Янкова, адресирана до фондацията „Център за европейска интеграция и защита правата на човека” и до още няколко правораздавателни институции в България. Оказа се, че тази жалба е станала причина за един нелеп съдебен процес?!?



- Защо стигнахте дотам, г-жо Райкова, че да занимавате чак европейски институции със своите жалби?
- Срещу мен има жалба от 67 страници и ми предстои съдебно дело на 30 май. Частен съдебен изпълнител и прокурор,

ми отровиха живота

Моята претенция пък е за обезщетение от 100 000 лева. И ако спечеля това дело, парите ще отидат за благотворителност. Двама адвокати от Ямбол ще ме защитават безплатно.

- Каква е същността на проблема ви? И кои са хората, срещу които водите това дело?
На първо място ще посоча името на главния изпълнителен директор на банка ДСК - Виолина Маринова, която постави подписа си под съдебен иск и осъди майка ми, починала преди повече от 10 години. И то за дълг, какъвто майка ми няма към банката. Представете си,

аз не знам за това дело

а и то се е гледало при закрити врата. Вероятно от страх, да не би в залата да влезе...духът на майка ми. Осъдиха една покойница, тихо и спокойно напуснала земния свят преди повече от десет години. В съдебния иск се твърди, че покойната ми майка е теглила потребителски заем, чийто остатък с лихвите в днешно време бил станал 1700 лева и 20 стотинки! За това разбрах от съседите, които ми казаха, че домът на родителите ми, в който отдавна не живея, бил облепен със съобщения от частен съдебен изпълнител. Г-жа Виолина Маринова, като заявител и цедент, продава на собствено създадената си фирма цесионер „ОТП Факторинг-България”, цесия която не съществува. Защо? – Защото такъв кредит не съществува, поради доброволните и редовни плащания по него от майка ми, а след това и от мен, за което
пазим всичките касови ордери

Освен това е изминал и 10-годишният давностен срок и според закона срещу наследниците на кредитополучателя не могат да бъдат предявени каквито и да са правни последици. Не е бивало тази госпожа да пренебрегва и факта, че ние безпроблемно сме клиенти на нейната банка от 40 години. Така, че г-жа Маркова погрешно си е въобразила, че новото летоброене на банка ДСК е започнало с нейното назначаване на директорския пост. Няма да пропусна и фактите, че сядайки в това кресло, тя със замах създава своя фирма цесионер „ОТП Факторинг-България” със свой частен съдебен изпълнител Павел Георгиев, който е дясната й ръка. И двамата стават факири в преследването и отнемането на имотите на някои от клиентите на банка ДСК по туземския закон във връзка с чл. 417 от ГПК.

- Какво имате предвид?
- Според този член съдят кредитополучателя, без той да се е явил на делото. По този начин банките се снабдяват със заповед за незабавно изпълнение на вземанията и съответния изпълнителен лист. Въпреки че този член е категорично отречен от европейското право, в България все още не е наложена забраната му поради силното депутатско лоби в Народното събрание. Тоест, в този член 417
няма морал, но има закон

Прилагат се корупционни практики, които държавата сама създаде и закриля със силата на закона. Това е един от новите видове мръсен бизнес в България. А заплатите на някои банкери достигат до 200 хиляди лева на месец. В същото време на мен и съпруга ми – двама инвалиди, са нарушени човешките права. Цяла година продължи борбата ни с това безумие, прилагано от банковите служители. Написах десетки писма, жалби и възражения до всички възможни институции с надеждата някой да проумее, че сме тероризирани несправедливо от един частен съдебен изпълнител. И, слава Богу, ние победихме. Доказахме, че делото срещу мъртвата ми майка е несправедливо.

Получихме личното извинение

за допуснатата грешка от главната директорка на „Факторинг България” - г-жа Мазгалева, която ни уведоми за прекратяване на това дело с думите: „Вашето дело ще бъде заличено от списъците на частния съдебен изпълнител Павел Георгиев”.

- Значи няма за какво да се тревожите повече?
- Напротив. След това извинение и прекратяване на делото започна истинското ни мачкане. След като частният съдебен изпълнител Павел Георгиев не можа да вкара в личната си сметка онези 1 700 лева, които въобще не дължим никому, той се закани на съпруга ми с думите: „Това няма да е краят”, и месец след това изпълни заканата си - пусна жалба против мен в сливенската прокуратура до районен прокурор Нина Янева. Тя пък изпрати у дома следователя от „Икономическа полиция” Ангел Радев. Той дойде във вилата ни в края на града, постави един празен лист пред мене и химикал и каза: „Пишете обяснения и подпишете!”. Отказах, тъй като не знаех съдържанието на жалбата на ЧСИ-то. Но тази среща със следователя ни доведе със съпруга ми до нов емоционален стрес.

- Разбрахте ли какви са обвиненията на Павел Георгиев?
- Фалшиви обвинения срещу мен за „обиди и опозоряване”, които е описал в цели 67 страници. Ангажирал е авторитетни личности от съдебната система, които подкрепяйки своя колега, тръгнаха на унищожителен съдебен поход срещу мен и съпруга ми. А на мен пък един известен сливенски адвокат ми даде един много странен, но полезен съвет – да поискам съдебно-психиатрична експертиза на Павел Георгиев. /?/

- Този намек има ли основания?

- Аз имам 35-годишен медицински стаж и две висши образования и знам за какво става въпрос. Не може нормален човек, когото не съм виждала, нито чувала, да изфабрикува цял роман - 67 страници обвинения срещу мен?!?

Едно интервю на Тодорка НИКОЛОВА