Можете да бъдете сигурни, че крайното споразумение между ЕС и Турция по въпросите на миграцията ще съответства напълно на европейското и международното законодателство. Това заяви на пресконференция в отговор на въпрос говорителят на Европейската комисия Александер Винтерщайн, предаде БТА.
Така той коментира изразените по-рано днес опасения от страна на Върховния комисариат на ООН за бежанците по повод договореностите, постигнати снощи.
Според Върховния комисариат, решението за връщане в Турция на мигрантите, навлезли незаконно в Гърция, не отчита липсата на защита за някои националности.
"Връщането на хора, които няма да имат достъп до защита в Турция, поставя проблеми от гледна точка на международното и европейското право", коментира регионалният директор на организацията за Европа Венсан Коштел.
ЕК днес отказа да поясни как точно ще бъде изпълнена договореността оттук нататък Турция да приема обратно новопристигналите в Гърция от турска територия сирийци.
Постигнатото споразумение предвижда Турция да приема незаконно преминалите сирийци обратно, като в замяна за всеки приет обратно от Гърция сириец, изпраща в ЕС по един сириец, настанен досега в бежански лагер.
Комисията не можа днес да уточни накъде ще бъдат насочвани сирийците от тази разменна схема, след като напуснат бежанския лагер.
Прочетете още
- 23:01 GlasNews за тройното убийство: Проговориха местни и приятели на жертвите, Сарафов сравни случая с Twin Peaks ОБЗОР
- 19:08 Местен избухна за кървавия ужас в Петрохан: Те бяха мои съседи. В планината хората се спасяват взаимно СНИМКИ
- 16:55 Мъж ритна в лицето 13-годишен младеж заради игра със снежни топки
- 21:00 Слънцето удря отново: магнитна буря се задава, възможни пикове до G2