Присъединяването на България и Румъния към Шенгенската зона е възпрепятствано от Холандия и Франция. Министърът на външните работи на България Екатерина Захариева заяви това в интервю пред руското издание „Известия“, цитирано от „Фокус“.

„От началото на 2011 г. Европейската комисия и Европейския парламент са издали много резолюции и доклади, които призовават страните от Европейския съюз да приемат България и Румъния в Шенгенското пространство, но това не произвежда видими резултати - заявява Захариева. - Две държави - Холандия и Франция - все още изразяват загриженост относно приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. След избухването на миграционната криза мога да разбера техните притеснения, но не мога да намеря истински аргументи за отказа. До 2011 г. вече сме изпълнили всички технически изисквания и сега, в условията на масов приток на бежанци в ЕС, доказахме своята способност да защитим външните граници на Европейския съюз. По този начин няма причина България и Румъния да не бъдат включени в Шенгенското пространство“.

Вицепремиерът подчертава, че София продължава да води преговори с двете страни, за да ги убеди да приемат страната в Шенгенското пространство.

„Неефективна борба с корупцията е по-скоро пресилен претекст, който позволява да се отложи приемането на страните от Шенген“ , коментира ръководителят на отдела за европейска интеграция на руския Институт по Европа Олга Потьомкина. Тя свързва загрижеността на страните от ЕС със сложна миграционна ситуация. Въпреки факта, че в сравнение с 2015 г. притокът на бежанци е станал значително по-малък, балканското направление остава доста уязвимо. След блокиране на „либийския път“ трафикантите ще търсят начини за транспортиране на хора през Черно море през България и Румъния, смята експертът.

Според нея, участието в Шенген за България и Румъния има не само важно техническо значение, но и такова за имиджа на страните: така те ще се почувстват равностойни участници в Европейския съюз и ще получат по-голяма тежест.