Форумът „16+1“, който се проведе в София, е от изключителна важност за България. Той е толкова важен за страната ни, колкото бе и европредседателството ни през последните шест месеца. Това заяви пред сутрешния блок на Нова телевизия бившият външен министър на България Милен Керемидчиев.
„За съжаление България бе в последния вагон на влака преди тази среща – категоричен бе Керемидчиев. - За първи път след 2012 година България и Китай имат общи стратегически интереси, които са в Източна Европа. Китай наистина желае да насити с проекти и инвестиции региона. Китайските стоки да достигат по-бързо в Европа. След шестте месеца, в които привлякохме фокуса на Европа в дипломатиката на говорене на европейските лидери, сега, ако си изиграем правилно картите, ще можем да предложим трансгранични проекти, свързващи Западните Балкани с Европа и помежду си. Това би ни направило за Китай доста атрактивни и изключително привлекателни.
Трябва специално да се отбележи, че търговията и инвестициите са две различни неща. Търговският ни обмен с Китай е изключително малък. Стокообменът е около 16-17 млрд. долара годишно. Икономически България малко може да задоволи дори потребностите на един китайски град. Така че всеки износ подпомага сериозно.
При инвестициите, още от 2012 година в Полша съществува Координационен център за насърчаване на инвестициите в Китай. Това, което сега ще правим и ние. За момента разговорите са в много начална фаза. Притеснява ме да не влезем както бе с Катар и Саудитска Арабия, когато имаше очаквания за изключително сериозни инвестиции“.
Милен Керемидчиев добави, че Китай в момента предпочита Източна Европа пред Централна и знакът за това е, че настоя за изтеглянето на форума „16+1“ в София.
„За последните 18 години основните китайски инвестиции са били в западноевропейските държави – добави бившият заместник-министър на външните работи. - Най-сериозните са влезли във Великобритания. Следват Германия, Италия, Франция. От Източна Европа – Унгария е първа с около 2 млрд. долара. Реално наистина сме последни по китайски инвестиции. В момента интересите на Китай са към държавите-кандидати за ЕС – Сърбия, Босна и Херцеговина. Те подпомагат икономиките, които не са влезли в ЕС. Китай няма преки политически интереси в Европа като Русия. Русия използва икономиката и най-вече енергетиката за политически цели. Китай акцентира в интересите си в своя регион.
Тук говорим за инвестиции. Китай има желание колкото се може по-навътре в Европа да навлезе. Трябва да търсим своя интерес в това положение. Започваме прекалено късно. От 2012 година се реализират проекти с китайски инвестиции в околните страни - моста в Хърватия, жп-линията между Будапеща и Белград. Започваме малко по-късно. Сега започваме да говорим за китайски проекти, докато от Източна Европа говорят за такива проекти от пет години. Между 6 и 18 месеца трябват минимум на китайски инвеститор за да развие намерения си“.
Милен Керемидчиев изрази убеденост, че проектът „АЕЦ „Белене“ наистина ще се реализира с китайско участие, каквито намерения бяха обявени от китайска страна.
„Очаквам АЕЦ „Белене“ да се случи с участие на Китай – заяви той. - Очаквам те да са от финансиращата страна. Технологиите обаче очаквам да са европейски страни или от ЕС“.
Прочетете още
- 11:00 Твърдят, че мъж е откраднал кутията за дарения на болно момиче в София СНИМКИ
- 09:00 "Да не стане беля": Родител сигнализира за опасност в пловдивски парк СНИМКИ
- 13:00 В Асеновградско броят пораженията: Коли смлени, градини унищожени СНИМКИ
- 12:00 Ще се качат на последния влак: три зодии, които скоро ще ги връхлети късмет