Уникално космическо шоу, което се случва веднъж на 100 години, ще наблюдаваме тази вечер. Астрономическата обсерватория в Шумен дава възможност на любителите астрономи да видят как Луната попада в сянката на Земята. В България явлението ще може да се проследи след 20:00 часа, съобщава БНТ.

Там ще има специални телескопи, които ще са свързани с екрани. Космическият образ ще се проектира от 15-сантиметров телескоп, а картината ще се показва в реално време по две огромни видеостени. Ще се проследят всички фази на Луната и покриването й от диска на Земята.

Пълните лунни затъмнения са изключително редки, тъй като те се случват, когато имаме от една страна фаза Пълнолуние и то е много близко до земната орбита, каза пред камерата на националната телевизия проф. Дияна Кюрчиева от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Тази вечер ще наблюдаваме най-продължителното лунно затъмнение за цялото столетие, което ще продължи 6 часа.

„То започва с полусенчесто затъмнение около 20:15 часа, когато Луната ще започне да навлиза в конуса на земната полусянка. Час след това част от естествения спътник ще е в полусянката и затъмнението ще се превърне в частично. Пълната фаза ще продължи около 2 часа. След това събитията ще се повторят, но в обратен ред“, обясни проф. Кюрчиева.

Второто космическо явление е великото противостоене на Марс. Към 23 часа 40-сантиметров телескоп ще покаже как се подреждат Земята, Слънцето и Марс.

„В такава конфигурация Марс е много близко до Земята – на половин астрономическа единица, т.е. половината разстояние Земя – Слънце. Той ще се вижда цяла нощ, обърнат е с осветената си част към Земята. Намира се много близо до нас, поради което той е и по-ярък. Освен това имаме и опозиция, която наричаме Велико противостояние. Причината за това е фактът, че орбитата на Марс около Слънцето е доста сплесната“, заяви проф. Кюрчиева.

„Старите хора са казвали, че трябва да се сее по време на пълнолуние или новолуние. Това е така, защото тогава имаме приливни явления“, каза още тя.