Да бъде или да не бъде. Шекспировата дилема за газовия мегапроект "Южен поток" може да получи отговор на изключително важната среща на Бойко Борисов с руския президент Владимир Путин в Москва. Поне частичен, след като ЕС и "Газпром" се разбраха.
Премиерът на България ще свали картите за газа пред Путин, защото за страната "Южен поток" е изключително важен и дълго чакан. 15 млрд. кубични метра руски газ да влизат годишно в газовия хъб “Балкан” и след това да се дистрибутират в Централна Европа и Балканите. Това ще е най-вероятно предложението на Борисов в Москва. Въпросът е дали ще бъде възроден "Южен поток" и синьото гориво ще потече директно към България по дъното на Черно море или ще се вържем към "Турски поток". И на децата им е ясно, кой е по-изцгодният вариант за страната ни.
До момента не са водени ангажиращи разговори с Русия и компанията “Газпром”, защото се изчакваше да бъде сключено споразумението между ЕС и компанията. С него “Газпром” се отказа да претендира за обезщетение от България заради провала на проекта за газопровод “Южен поток”. Той беше спрян едностранно от София, защото нарушаваше разпоредбите на ЕС за равен достъп до инфраструктурата на всички възможни доставчици.
“Турски поток” има две тръби, всяка с капацитет от 15,75 млрд. куб. м газ. Едната тръба трябва да задоволява потреблението на Турция, а втората да е за транзит на природен газ към ЕС.
Второто възможно трасе е пряка връзка от Русия до България по дъното на Черно море, като се използва планираното морско трасе на “Южен поток”. Този вариант беше наречен от президента Румен Радев “Български поток” при посещението му в Москва и Сочи преди седмица. Радев спомена проекта след разговорите си с премиера Дмитрий Медведев в Москва. На срещата му с Путин обаче темата не била обсъждана, обясни след нея говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Кремъл ясно даде знак на Радев, че от него не зависи нищо. Не президентът е важен, а премиерът - решенията са в неговите ръце и тези на правителството. Путин на няколк опъти подчерта, че очаква с нетърпение срещата с Борисов на 30 май. Е, 30 май дойде и днес ще стане ясно газовото бъдещ ена България.
Бойко Борисов ще повдигне пред Путин и въпроса с намаляването на цените, на които Русия доставя газ на България. Това също става възможно, след като в споразумението ЕС - “Газпром” беше предвидено намаляване на цените за страните от Източна Европа, които са членки на съюза. Предварителните прогнози за реални резултати по тази тема обаче не са оптимистични, едва ли ще бъдат постигнати някакви договорки. Важно е разговорите да стартират.
Очевидно енергийният министър Теменужка Петкова ще е най-важният член на делегацията, която придружава Борисов в Москва. Освен нея за доставките на природен газ както за вътрешното потребление на България, така и за газовия хъб “Балкан”, ще преговаря изпълнителният директор и член на Управителния съвет на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов.
Освен на срещата с Путин газовите доставки ще са основна тема и на разговора на Борисов с руския министър-председател Дмитрий Медведев. Предвидени са и двустранни срещи на ниво енергийни министри, както и разговори с шефа на “Газпром” Алексей Милер.
Експерти в Русия коментираха разнопосочно какво може да се очаква от срещата, най-вече ще бъде ли рестаритран "Южен поток". Според тях по-вероятно е тръбата да не бъде реализирана. Москва не вярва на сълзи и не обича да чува "Не" в очите, а София направи именно това - прекрати проекта едностранно, съобразявайки се с разпоредбите на Брюксел.
Другата важна тема в Москва ще е АЕЦ "Белене". По нея се очаква Дончев и Петкова да обсъдят с домакините варианти за рестартиране на проекта, като се ползват двата вече закупени от България руски реактора. За тях Борисов вече каза, че няма да е добре да бъдат изложени в музея, след като България е похарчила толкова пари.
Това е третата среща на Борисов с Путин. Руският президент има спомен от България - овчарското куче Бъфи, което получи като подарък в София.