Възможностите и предимствата на дуалното образование беше основна тема на дискусия, организирана днес от Община Пловдив с представители на бизнеса и директорите на професионалните гимназии в града.

Основната идея, която се дискутира вече в поредица от срещи, е свързана с преодоляване на предизвикателството по отношение на приема на деца в професионалните гимназии.

В основата на разрешаване на този проблем е реализиране на програма ДОМИНО – „Швейцарска подкрепа за въвеждане принципите на дуалното обучение в българската образователна система 2015-2019“.

Според заместник-кметът Стефан Стоянов, дуалното обучение (обучение чрез работа) е едно от нещата не само за професионална подготовка на децата, но е и механизъм за задържане на кадри в България и подпомага кариерното развитие още на ниво училище.

„Един от начините за реализация е и с помощта на програма за дуално образование, която подкрепя българската образователна система и взимайки швейцарския опит, ние ще започнем да подготвяме нашите деца”, допълни Стефан Стоянов.

Съгласно програмата за 2016 година сред одобрените от министъра професии, които ще бъдат финансирани по проекта са три: електротехник-електрообзавеждане на производството, техник на енергийни съоръжения и инсталации-газова техника и готвач.

Така на практика училищата ще предоставят ученици от съответните специалности, а конкретната фирма ще разработи план за практическото й приложение. В обучението е заложено и придобиване на специфични практически умения в зависимост от дейността на компаниите.

По закон трябва да бъде осигурено и заплащане на минимум 90% от минималната работна заплата на ангажираните по тази система ученици.

„В момента съгласно новия учебен план целевата група на проекта са учениците от 8-ми и 11-ти клас”, съобщи Петя Евтимова, ръководител на проекта ДОМИНО. 

Според Петя Евтимова сред всички предимства на системата е и това, че работейки във фирма, поведението на децата в училище се подобрява.