Електронната платформа за подаване на заявления за паралелките с прием след седми клас тръгна без проблеми и към момента работи безотказно. След като тази година се въведе възможността за кандидатстване онлайн, първи по този начин е подал документите си тийнейджър от Кърджали още през нощта. Към 8 часа, когато отвориха училищата-центрове за приемане на книжата на хартиен носител, в електронната система вече бяха регистрирани предпочитаните профили и специалности на 23-ма тийнейджъри от Пловдивска област.
За по-сигурно обаче повечето седмокласници засега избират да подадат документи на място в определите от Регионалното управление гнезда, които тази година са рекордно много, като за удобство на семействата има и в малките общини.
Дойдох с голям страх сутринта, но всичко е наред и по новия начин процедурата е много по-лесна и бърза, каза Лидия Найденова. Тя е в екипа, който приема документи в СУ „Св. Климент Охридски”. Жената обясни, че когато дойде седмокласник с родител, в системата се въвежда само името на бащата или майката. След това всичко в платформата се зарежда автоматично – до предната вечер в 17.30 директорите са сканирали и въвели оценките от свидетелствата за основно образование, в базата-данни вече са и резултатите от националните външни оценявания. Така платформата само генерира персонален код. Всичко отнема минута. След това името на детето се записва при друг служител на хартия, за да се води регистър и по този начин, ако се наложи справка по-късно. С това процедурата приключва.
Към момента няма родители, които да се презапасяват – да са подали онлайн заявления и после да искат да внесат на хартия в центровете. Ако има такъв случай, платформата отхвърля повторното регистриране.
Служителите отчитат като голямо улеснение и това как са номерирани професионалните и профилираните паралелки. Единица отпред е за профилираните, а кодът на професионалните започва с 2. Така, изписвайки ги в заявленията или избирайки ги от падащото меню в електронната платформа, родителите по-лесно могат да се ориентират за евентуалната нужда от допълнителен документ. За професионалните гимназии, тоест при код с първа цифра 2, трябва да представят в центъра или да сканират и добавят онлайн и медицинско свидетелство.
Именно за него се върна тази сутрин у дома майката на момче от ОУ „Димитър Талев”. Георги е написал като първи желания езиковите гимназии, а професионалните са резервен вариант, ако не му достигне балът. След като се върна повторно с медицинското, майката пък бе оставила у дома тийнейджъра. Оказа се обаче, че при първото идване момчето е подписало всички формуляри под взора на служителката от съседното бюро и документите бяха приети. Правилото е, че ученик не може да ги подаде сам, без присъствие на родител или настойник, както и майка или татко не могат да ги внесат в отсъствието на детето. Марина предпочела хартиения носител, защото когато платформата бе активирана от МОН, за да може да я огледат родителите, без да подават заявления, опитала да влезе в нея, но системата не я допуснала. И другите чакащи в училищата-гнезда са там за по-сигурно от недоверие към електронната система, която се използва за първи път това лято.
Засега няма сигнали за проблеми никъде в областта, успокои шефът на комисията в РУО Рангел Райчев. Той добави, че са проведени подробни инструктажи на екипите и обучение на служителите на компютрите как да работят с електронната платформа. Отделно е направена справка с училищните директори доколко е добра техниката, с която разполагат. Електронната база-данни е тежка и изисква добър компютър и бърз интернет. Към момента никъде в областта няма сривове.