Атентатите в Париж и сирийският паспорт, намерен край тялото на загинал камикадзе, засилиха напрежението в ЕС по повод политиката за приемане на мигранти - настояващите за твърд курс решиха, че страховете им са по-обосновани от всякога.
В отговор председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер защити в неделя досегашната линия с уверението, че "е неуместно да преразглеждаме като цяло европейските политики спрямо бежанците", пише Филип Шваб в сътрудничество с европейските бюра на АФП.
Атина и Белград потвърдиха, че сирийският паспорт, открит край трупа на атентатор от "Стад дьо Франс" (още не се знае със сигурност дали е бил негов), е издаден на мигрант, пристигнал на 3 октомври от гръцкия остров Лерос и минал после през Сърбия.
"Не всички бежанци са терористи от ИД. Наивно е обаче да се смята, че сред бежанците няма нито един техен боец", изтъкна в германския неделен печат Маркус Сьодер от ръководството на баварската консервативна католическа партия Християнсоциален съюз.
"Париж промени всичко" и "вече няма място за безконтролна имиграция", отсече функционерът, чиято партия от седмици вече критикува гостоприемната политика на канцлера Ангела Меркел към бежанците.
Словашкият премиер Роберт Фицо пък обрисува в неделя "сценарий с огромни рискове за сигурността вследствие на миграционната вълна".
Невстъпил още в длъжност, бъдещият полски министър по европейските въпроси - консерваторът Конрад Шимански, заяви в събота, че страната му, бездруго настроена твърдо против приемането на бежанци, "няма да има политическа възможност" да спази европейските договорености за преразпределяне на имигрантите.
Бившият президент на Полша и нобелов лауреат за мир Лех Валенса обаче заяви в неделя, че е "категорично несъгласен" с тази позиция, и припомни, че "поляците са получавали много помощ от други" и трябва "да бъдат солидарни с нуждаещите се".
Затова пък холандският популист Герт Вилдерс, чиято партия е начело на сондажите, настоя в Тwitter: "Г-н премиер, моля ви - затворете нашите граници още сега!".
Германското ислямофобско движение ПЕГИДА прецени, че атентати неизбежно ще има и в Германия, "ако не бъде спряна лавината от търсещи убежище, ако не се осигури подходяща защита на границите".
"Илюзия за сигурност"
Над 800 000 мигранти, главно от Близкия изток, са пристигнали в Европа по море от 1 януари досега и Германия предвижда тази година само тя да приеме близо един милион бежанци.
Германският вътрешен министър Томас де Мезиер предупреди обаче да не се "свързват прибързано" терористичните нападения в Париж и миграционната криза в Европа. Колежката му от отбранителното ведомство Урсула фон дер Лайен прикани да се приемат "с резерви твърденията за сливане между тероризъм и бежанци".
"Извършителите на атентатите са точно хората, от които се спасяват бежанците, а не обратното", увери Юнкер преди срещата на върха на Г-20 в Анталия (Южна Турция).
"Не може да бъде сравняван виновникът за нападенията в Париж с истинските бежанци, търсещи убежище", каза той и допълни, че не бива човек да се поддава на "първични" реакции.
Според първия дипломат на Холандия Берт Кундерс "да затворим границите, ще означава да създадем илюзия, че сме на сигурно място - вълшебна приказка, безполезна за всички ни".
"Не бива да сме наивни, трябва да контролираме мигрантите, за да знаем с кого си имаме работа, но и много да внимаваме, търсейки причинно-следствени връзки", изтъкна той.
"Разбирам този страх и не може да се изключи напълно", че сред мигрантите има джихадисти, но "тероризъм е имало и преди, и след голямата мигрантска вълна", отбеляза Кундерс.
В Хърватия, станала основна транзитна страна за мигранти, минаващи през Балканите, премиерът Зоран Миланович също заяви, че "затваряне (на границите) и бодлива тел няма да сложат край на драмите от този род". "Не желая да свързвам мигрантската криза с трагедията в Париж", подчерта той.
/БТА/