Европейският съюз ще се заеме с младите руснаци като възможност за промяна на отношенията с Москва. За това се разбраха външните министри от ЕС, а как точно ще се просвещават руснаците, ще предложи Европейската комисия в близко време.

Неправителственият сектор на Русия ще стане приоритет за ЕС, както политически, така и финансово, съобщи външният министър на ЕС Федерика Могерини.

Съюзът ще полага повече усилия да пребори руската пропаганда и да популяризира своя възглед по различни теми.

Засилване на вътрешната сигурност на Съюза, както по отношение на енергетиката, така и за комуникациите, е един от водещите принципи, дефинирани от министрите в новите им отношения с Москва.

"Пълното изпълнение на споразумението с Минск е предусловие за каквато и да е промяна в отношенията с Русия", заяви върховният представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини.

Връзките на ЕС с Москва ще се определят от пет принципа: изпълнение на споразумението от Минск, засилване на отношенията с източните партньори и специално в Централна Азия, укрепване на вътрешната сигурност на Съюза по теми, в които е зависим като енергетиката, по-голяма финансова и политическа подкрепа за неправителствения сектор в Русия и поддържане на политическите контакти по теми от взаимен интерес като мира в Сирия, споразумението с Иран, миграцията, борбата с тероризма и с престъпността.

Външните министри на ЕС решиха да не пипат санкциите срещу Русия и да ги оставят за лятото.

"За санкциите разговор нямаше. Русия не спазва своята част от споразумението от Минск и докато то не бъде изпълнено, те няма да паднат", заяви българският външен министър Даниел Митов след края на срещата в Брюксел, чиято основна тема бяха отношенията с Русия.

ЕС удължи икономическите и визови ограничения за Кремъл през януари за шест месеца в очакване Москва да наложи повече усилия за стабилизиране на ситуацията в Украйна. Някои държави членки, сред които Унгария, заявиха, че санкциите вече не работят и трябва да паднат.