25 хиляди души умират годишно в Европейския съюз в резултат на инфекции, които не са могли да бъдат излекувани от антибиотик. В целия свят вече се развиват устойчиви микроорганизми и причиняват смъртта на 700 хиляди души годишно.

Според евродепутати, които са подготвили специален докрад, статистическите данни ще са все по-ужасяващи.  Експертите бият тревога, че антибиотиците вече стават все по-неизползваеми и на практика не могат да се борят с новите и нови щамове, които излизат на бял свят. Затова и според тях през 2050 година издръжливите бактерии ще убиват по-често и бързо от рака. В случая не става въпрос и само за бактериите, а също така за микроорганизми, които водят до инфекции като паразитите, вирусите или гъбичките.

Подобни инфекции се лекуват в момента с вещества от синтетичен или природен произход, те убиват микроорганизмите или ограничават тяхното увеличаване. В момента се създават много антибиотици специално за такъв тип организми. Но дори и те ще са неустойчиви и на практика неефективни само след няколко години. 
Според експертите през годините бактериите са си изградили устойчивост спрямо повечето вещества, съдържащи се в антибиотиците и за това сме виновни донякъде и ние самите. Те стават все по-резистентни. Освен това неправилното използване на антибиотици, които често пием дори и при виросни инфекции намалява устойчивостта на организмите. 

"Сами сме позволили на бактериите да намерят срещу нас лесни начини за отбрана и как да бъдат най-ефективни в настъпването в човешките клетки. Медицината в момента е застрашена от ситуация, в която бактериите стават резистентни и не се влияят от никакво лечение", твърди евродепутатът Павел Поч.
До момента ЕС е дала за изследване на издръжливи бактерии над 1, 3 милярда евро и предстои да бъдат отпуснати още средства. 

"Ако не се вземат бързо мерки, човечеството е застрашено да се върне към времената преди антибиотиците. В резултат на това със смърт може да завърши една пневмония, а рисковете при рутинни операции ще са в пъти повече. Други лечения, подтискащи имунитета, могат да станат смъртоносни - например така би станало с химиотерапията", предупреждава австрийската евродепутатка Карен Каденбах. 

Затова и в ЕС настояват да се предприемат и мерки за ограмотяване, за да не се използват толкова често антибиотици и да се ограничи безразборната им продажба в аптеките./Zdrave.to