Европейският парламент ще обсъди в сряда състоянието на правовата държава в Румъния, показва дневният ред на започващата тази вечер в Страсбург сесия. В последните месеци ЕП разисква същия въпрос по отношение на Полша и Унгария, и изпрати проверки в Малта и Словакия, предаде БТА. Евродепутатите ще оценят съдебните реформи в Румъния и тяхното въздействие върху разделението на властите.
ЕП разгледа въпроса с върховенството на закона в Румъния и през февруари, след масовите улични протести заради промените в съдебната система и правилата за конфликт на интереси, приети от депутатите. През август в страната отново бяха свикани протести срещу корупцията и промените в съдебната система. През януари Европейската комисия предупреди за последствията от гласуваните изменения на законите за борба с корупцията.
Предвижда се ЕП да приеме резолюция през ноември. Досега в сходни решения евродепутатите подкрепиха предложенията срещу Полша и Унгария да бъде задействана процедурата за отнемане на правото на глас в Съвета на ЕС заради трайна заплаха за върховенството на закона. Утре ЕП ще гласува без обсъждане предложението предприсъединителните фондове за Турция за догодина да бъдат съкратени със 70 милиона евро. Причина за решението е липса на изпълнение на условията за подобряване на върховенството на закона. Предвижда се спестените средства да бъдат насочени към борбата с миграцията през Средиземно море.
Също утре евродепутатите ще обсъдят доклад за преминаването към чисти автомобили. Преходът от зависимост от внос на нефт към енергия собствено производство се очаква да повиши БВП, се посочва в документа. Този преход ще доведе до структурни промени във веригата за създаване на стойност при автомобилите. По тази причина е наложително задълбочено обмисляне на неизбежните въздействия върху обществото. ЕС следва да предвиди последиците за заетостта. Настоящите политически мерки трябва да бъдат придружени от целенасочени програми за преразпределение, преквалификация и повишаване на квалификацията на работниците, се допълва в доклада. За да бъде успешен, преходът изисква съгласувана политика за превозните средства, инфраструктура, електропреносни мрежи, програми за заетост и икономически ползи в целия ЕС, отбелязва докладчикът. Той уточнява, че инфраструктурата за снабдяване с алтернативни горива трябва да бъде незабавно създадена с частни и бюджетни средства като тласък за купувачите на съвременни автомобили.
В четвъртък евродепутатите ще обсъдят и гласуват доклад, посветен на обществените поръчки. В документа се уточнява, че в ЕС общата годишна стойност на обществените поръчки е два трилиона евро или 14 на сто от БВП. Възлагането на тези поръчки е свързано с харчене на значителна сума от парите на данъкоплатците и това означава, че следва да се изпълняват етично, прозрачно, почтено и възможно най-ефикасно по отношение на разходите и постигнатото качество, се посочва в доклада.
Отбелязва се, че само четири държави от ЕС използват електронни форми за поместването на обяви, достъп до тръжни документи, подаване на предложения, оценка, възлагане на поръчките, заявки, фактуриране и разплащане. При 55 на сто от процедурите все още се използва най-ниската цена като единствен показател за възлагане на поръчка, вместо например да се взимат предвид обществената полза и въздействието върху природата. Докладът отчита необходимостта тръжните условия да бъдат по-опростени, за да се запази възможността за достъп до обществени поръчки на всички дружества.
Прочетете още
- 20:09 Тежка катастрофа край Сопот, мотоциклетист загина, движението е спряно СНИМКИ
- 17:59 Поставиха камера на КАТ на тераса в София? СНИМКА
- 15:00 Улица в Асеновград се оказа прекалено тясна за егото на един шофьор
- 14:00 "Пача", "наркоманка" и "без мъж" - така се защитава мъж, отказал да чисти след кучето си