Хлапета стават фермери в образователна игра, която не е като популярното тв риалити, но като него тренира работа в група, умение да се взимат решения в ситуации с множество обстоятелства и да се понася загубата. Докато си отглеждат наужким овощна градина и се опитват да овардят крушите, ябълките и сливите от гарвана, децата ще учат цветовете, броене и сортиране с ново поколение немски екоиграчки от серията Haba. Това предвижда извънкласна форма, която ще стартира за първи път тази година, ако родителите се доверят на екипа на Сдружение „Децата на България - развитие и бъдеще”. Той е разработил програмата „Играя, уча и творя с Haba”, заимствайки опит от немски детски градини, където по този начин се води основното обучение. От 30 вида игри доц. Елена Събева от Педагогическия факултет в Пловдивския университет е подбрала 15, които ще бъдат предоставени безплатно и ще се ползват по време на заниманията в детските градини. Първата е ДГ "Котаракът в чизми".
Методът влиза като възможност за допълнително обучение след близо 5 г. работа. Някъде през 2012-а една майка попаднала случайно на немските игри в интернет. По онова време Елеонора Георгиева била управител на фирма и се заела да внесе тези играчки на българския пазар. За да видя как се работи с тях, пътувах до Германия и влязох в детски градини там, разказва ентусиастката. Немската система на предучилищното образование е различна с това, че групите са смесени с деца на различна възраст. Тук такава среда се създава в допълнителните занимания по интереси в детските градини.
Игрите Haba подобряват социалния контакт между децата, като същевременно развиват познавателни способности, игрова култура и способност за приемане на загубата, обяснява Георгиева. Играчките са от картон и дърво, а в Германия всяка година се появява ново портфолио с продукти в зависимост от това какво са подсказали потребностите на децата.
В опитите си да научи и нашите малчугани да играят по този модел Елеонора Георгиева първо потърсила контакт с директорката на ДГ „Мирослава” Радка Гъркова, а после и с доц. Елена Събева, която преподава на студентите по предучилищна и начална педагогика в ПУ. През миналата учебна година се стигнало до апробиране на игрите в 5 детски градини - „Мирослава” и „Зорница” в Пловдив и 3 в Пазарджик. Първоначално педагозите възприемали пособията като игра, с помощта на специалистите от ПУ открили широките им възможности да са също метод за преподаване и средство за мотивиране. Учителите вече сами предлагат свои интерпретации, които позволяват в играта да се включат повече деца и да се търсят нови аспекти на въздействие върху тях.
15-те игри, с които ще стартира цикълът на обучение, са с различни нива на сложност. Педагогът според степента на развитие на хлапетата ще подбере с коя да ги занимава, всяка се разгръща в две занятия. Една от любимите на децата е „Овощна градина”, в която могат да се включват хлапета по на 2 г. В първото ниво децата опознават цветовете с обемни жълти круши, червени и зелени ябълки и сини сливи. Развиват наблюдателност и умение да сравняват, когато им се даде задачата да ги поставят върху четири дървета, на чиито клони са нарисувани същите плодове. Всяка игра има зарче. В тази на страните му има цвят или плод. Ако отгоре се случи жълтата страна, хлапето трябва да вземе плода с този цвят и да го постави на съответното дърво. На една от стените е изобразен гарван. Ако то застане с птицата нагоре, пернатото прави крачка по пътечката към овощната градина. Целта е децата да изпреварят гарвана и да опазят градината от него, а ако не успеят, да приемат, че той е победил. При по-големите се вкарват още елементи, но това става след 5-годишна възраст, когато е създадена игрова култура. Извънкласното занимание няма да завърши със стандартния открит урок, какъвто изнасят децата от групите по танци и английски. Включените в Haba заниманията ще демонстрират игра, в която ще въвлекат и родителите.
По време на апробацията на 12 игри също включихме такъв елемент, като хлапетата взеха игри за вкъщи, играха със семейството, а после възрастните трябваше да попълнят оценъчна карта, разказва Елеонора Георгиева. В нея вписвали дали играта е харесала на малчугана, коя предпочита и защо, среща ли трудности, как възрастните преценяват ползата.
Игрите Haba вече са издържали теста и на професионалистите по време на апробацията. Педагозите ги оценили по 7 критерия: достъпност, първоначален и траен интерес, поведение и спазване на правилата по време на играта, устойчивост на вниманието, реакция при загуба, както и дали детето проявява творчество и въображение, като предлага нови варианти и начини да се играе.
През следващата година в Германия ще бъде разпространена и нова серия, чиято цел е и да раздвижи физически децата - „Active kids”.
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 11:00 Пловдивчани гледаха тренировките преди Гран При на Монако ВИДЕО
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 08:00 Тръмп обвини Русия в кражба на американска технология за хиперзвукови ракети