ФИФА отряза мераците боса на Либерийската футболна асоциация Муса Билити, който се кандидатира за поста на Сеп Блатер. Президентът на УЕФА Мишел Платини пък е под въпрос и засега също е извън надпреварата. Решението е взето от временната избирателна комисия, която по правилник се свиква преди вота, за да направи проверка на всички претенденти.
Засега официално в битка за поста на Сеп Блатер са принц Али бин ал Хюсеин, Мишел Платини, Жером Шампан, Токио Сексвале, шейх Салман бин Ибрахим ал Халифа и Джани Инфантино.

От ФИФА отказаха да коментират какви са причините за решението на комисията, но либерийската централа ще има правото да обжалва решението в Арбитражния спортен съд в Лозана.

Временната комисия прави "проверка на интегритета", която включва корпоративни данни на кандидатите, минали и настоящи съдебни дела, процедури по несъстоятелност, регулаторни действия спрямо тях, както и публикации в медиите.

Платини също може да се окаже извън битката за президентския пост, ако наказанието му от 90 дни извън футбола бъде продължено с още 45 дни или комисията по проверка на кандидатите прецени, че не отговаря на условията. Комисията може да го върне в надпреварата, ако успее да спечели делата срещу наказанието.