В последните години руската армия показа подобрение от онова плачевно състояние, в което попадна след разпадането на Съветския Съюз, пише „Фигаро”. Но военни експерти смятат, че за достойна конкуренция на НАТО на Русия не й достигат както пари, така и време. Крахът на съветската военна империя остави армия с твърде многочислени подразделения и остаряло въоръжение. Едва след Крим, Източна Украйна и Сирия се видя, че въоръжените сили на страната излизат от кризата.

„Дори критично настроени към Русия експерти признават ефективните операции от последните две години, като особено впечатлява бързото разгръщане на руската армия при необходимост”, пише още „Фигаро”.

Икономическата криза и ниските цени на петрола свиват военните разходи на страната и доставките на нови оръжия като самолет Т-50, който трябва да замени Су-35 и танк Т-14, който е подобрен в посока защита на екипажа от удари на противотанкови оръдия, през тази и следващите години ще става в минимални количества.

Още една причина виждат експертите за това руската армия да не може да конкурира достойно НАТО- липсата на време. Руската военна стратегия предвиждаше възможност за конфликт със Запада след 2025 година и затова забави превъоръжаването на армията си с оглед към тази година да достигне крайната си цел.

Но ако това стане по-рано, тя просто няма да е готова. Дори планираното увеличаване на личния състав на руската армия до 1 милион души е под въпрос заради спада на раждаемостта и оттам- на годните да служат войници или платени професионални бойци.