Ще научим ли истината за КТБ? Или отново се прави пореден опит за нейното отлагане?

Всички ние имаме право на нея, тъй дълго време ще плащаме последствията. Премиерът Бойко Борисов разпореди на финансовото министерство да вземе мерки за разсекретяване на доклада за източването на банката. Тази новина беше съчетана и с още една – прекратяване на обществената поръчка за магистрала „Хемус“. Причината се оказаха витаещите съмнения, че зад спечелилите фирми стои депутата от ДПС Делян Пеевски.

В същото време бизнесът обяви, че се нуждае от реформи в енергетиката, правосъдието, образованието, здравеопазването, по-голяма активност и в борбата със сивия сектор. По тези теми разговаряме със Светозар Гледачев, финансов анализатор.

Р.П. Вижда ли се краят на дългогодишните теми?

Светозар Гледачев: Искам да отговоря на вашия въпрос – вижда ли се краят – краят не се вижда и няма скоро да се види по нито една от  всичките тези теми. Да започнем с КТБ. Ако си спомняте, преди две години аз казах, че по  груби сметки между пет и десет години, и наистина вървим по този сценарий, ще имаме още дълго време да си бием главата с КТБ и накрая истината няма да излезе наяве. В смисъл такъв, че ще излезе една десета или една двайста част от истината, която няма да обслужва абсолютно никой освен тези, които дърпат конците. Както виждате тези данни, които излизат са избирателно пропускани, тоест това означава, че определени хора се крият, не се пускат в медиите, а срещу други се използват фактически тези информации срещу тях – за създаване на лош имидж, евентуално да нямат бъдеща политическа кариера и т. н. За разсекретяването на доклада принципно Министерството на финансите или който и да е друг не е поръчал този доклад и той фактически не е собственик на доклада. Поръчан е от синдиците на КТБ, които трябва да съберат фактически парите. В целия свят никъде няма разсекретени доклади, но има може би някъде изтичане на информация и това в повечето страни до нищо не води. Да видим до какво ще доведе в България. Това е все едно, да не кажа точно закононарушение, но общо взето такова мероприятие в стил Джеймс Бонд – крадене на информация, шпионаж и още нещо. Не, аз искам да излезе цялата информация, но тя не може да излезе. Хората, които са замислили разграбването на КТБ са много по-умни,  те са най-добрите адвокати и специалсти в България. И са замели така нещата, че никой да не може да стигне до тях не само като информация, а изобщо като данни.

Р. П.: Оказва се всъщност, г-н Гледачев, че дори и прокуратурата не разполага с доклада на международната компания, която е наета, за да проведе разследване и да проследи къде са изтекли активи на фалиралата КТБ. Как си обяснявате, включително и този факт?

С. Г.: Представете си, че аз съм фирма, голяма фирма и наема някоя друга външна компания да ми направи анализ на риска или някакъв друг анализ за мое ползване – къде да си оправя фирмата, как да си оправя фирмата...Такива поръчки в големите фирми наистина има, какво общо има тук прокуратурата, министерство на финансите, Бойко Борисов или който и да е. Това е частно правен казус, това е частен договор. Още повече, че при сключването на самия договор, такава е практиката на „Аликс патнерс” – американската фирма, данните да не стават официални. Просто такава е практиката във финансовите среди в целия свят. Ако си спомняте след 1989 г., когато пак имаше подобен казус, където се казваше къде изчезнаха милиардите на социалистическа България и тогава пак една американска фирма каза – ние ще ви кажем абсолютно всеки долар откъде, от коя сметка, в коя сметка, къде по целия свят е отишъл, но вие ще си ги събирате. Тогава никой не искаше да се занимава с тези неща. И естествено пак нищо не стана. Тук се намериха пари, вижте, че тези пари са дадени фактически от събраните пари от КТБ, те не са дадени нито от държавата, нито от който и да е друг, така че те са собственици на доклада, но по самия договор те не трябва да разпространяват информация. Това означава, че ако се появи нещо то ще е незаконно или поне нарушаване на търговската практика и търговския договор. По тази причина прокуратурата естествено, че няма нито копие от доклада, нито нещо друго и не трябва да има ако сме правова държава.

Искам да кажа и нещо друго, че понеже в България всичко се знае, аз очаквам отнякъде да започнат да изтичат част от данните от този доклад. Но по-важното е другото за КТБ – кой е теглил кредитите. Защото нали разбирате, че аз от един беден човек, работник от някъде, както стана с приватизацията, някоя банка застане зад гърба ми и ми отпусне необезпечен кредит. Просто не искам да споменавам от приватизацията и от последните покупки, дори не чрез КТБ, а чрез друга банка „Кремиковци” беше закупен така – обяви се неизвестен човек, дори в Пловдив имаме такъв случай – появява се неизвестен човек и дава едни банкови гаранции за много суми, тогава банката става лост за влияние, средство за влияние, тя става оръжие.

Р. П.: Вие вярвате ли, че за необезпечените кредити ние ще научим пълната информация при условие, че вече знаем, че там има реализирана доста успешна схема, в която са навързани отделни лица, а също и офшорни компании?

С. Г.: Естествено, че няма да научим и там е заровено кучето, както се казва. Това е най-важното да се разбере, но то няма да се разбере. Затова казах, че ние ще имаме само част от информацията - Иван Костов колко имал, оная партия колко имала и т. н.

Р. П.: Включително и неточни данни.

С. Г.:  Да, неточни данни. Те се използват точно като медийни бухалки. Разберете, ние сме в такава фаза на развитие на обществото, не само в България, но и в света, където информацията променя и промива човешкото мислене така както искат да го виждат управляващите. Така че те се опитват да ни накарат да мислим по определени начини като ни дават определена информация, за да си направим, че две и две е еди колко си.