Както съобщава френският бюлетин TTU в публикацията Syrie: Moscou veut s’installer durablement, анализът на доставеното неотдавна военно имущество позволява да се допуска, че Русия планира продължително време да остане в Близкия Изток.Русия е стоварила в Сирия значително количество средства, които са й нужни не толкова за борба с терористите, колкото за решаване на стратегически задачи, имащи и психологичен ефект.

Анализаторите били удивени от използването на крилати ракети „Калибр” от Каспийско море и недоумяват защо са употребени такива скъпи оръжия. Те предполагат, че Русия демонстрира технологични възможности.

За анализаторите неочаквано станало разполагането на театъра на бойните действия на супермодерните самолети Су-30СМ и Су-34, след като възможностите на бомбардировача Су-24 и щурмовият Су-25 с новите прицелни системи и друго оборудване с възможностите си напълно покриват потребностите за действие против „Ислямска държава”, която не разполага със средства за противодействие. Предполага се, че това не е само демонстрация, а полигон за изпробване на новата техника в бойни условия.

Обърнато е внимание на ракетите „въздух-въздух” Р-27, които са на крилата на ударните самолети, които могат да бъдат използвани единствено в борба със западни самолети или системи за ПВО.

В северния район на територията на авиобазата в Латакия, обозначен от НАТО като „Box 4” е разположен последна модификация ЗРС С-400 – плътно контролираща въздушно пространство с радиус 600 км. От седмица ВВС на САЩ преустановиха там разузнавателните полети заради наличието на ракетно-оръдейния ЗРК „Бук-М2”. В авиобазата има няколко станции за РЕБ „Красуха-4”, които са предназначени за директно противопоставяне на авиацията на Запада – заглушават тактическата връзка, подслушват, смущават самолетите АУАКС, земните радари и разузнавателните спътници н ниски орбити.

Френските анализатори обръщат внимание на интензивната дейност на разузнавателните самолети. Например дори самолетът за радиолокационно разузнаване Ил-20, аналог на американския RC-135, не остава без работа.

TTU обръща специално внимание на разузнавателните спътници над Сирия, които по признание на Кремъл са 10 от всичките 50, влизащи във военната групировка на орбита в космоса. Ако картографският спътник „Барс-М”, спътниците за оптично разузнаване „Ресурс-П2” и „Персона” с използват за постоянно картографиране на местността, всеки ден ще бъдат заснемани 80 хиляди кв. км., тоест половината територия на Сирия. На свой ред спътникът за електронно разузнаване „Лотос” демонстрира намерението на Москва да задълбочи своите знания за характеристиките на западните системи въоръжения в бойни условия.

Западът окончателно разбра и се примири, че в Сирия вече има нов „шериф” и започна се съобразява с въведения от него ред. По всяка вероятност този ред ще е за продължително време.

Ганчо КАМЕНАРСКИ, БЛИЦ