Президентът на българската федерация по баскетбол Георги Глушков бе специален гост на Престиж Мача на звездите в Колодрума в неделя. Единственият българин, играл в НБА в тима на Финикс през 80-те години, с интерес изгледа шоуто, като бе част от журито на конкурса за забивки. Г-н Глушков даде специално интервю за вестник "Марица", в което изказа впечатленията си от събитието, залата, завръщането на пловдивския Академик Бултекс 99 в елита и намерението ни да кандидатстваме за европейското първенство за мъже през 2021 г.

-Г-н Глушков, какви са впечатленията ви от шоуто в Колодрума?

-Първото ми впечатление е, че залата се понапълни. За мен е успех, че дойдоха толкова хора. Пловдив е предимно футболен град и това, което виждам тук, за мен е много приятен факт. 

-Добра ли е залата за баскетбол?

-Залата е много красива, подходяща е за баскетбол. Добре е също така, че Пловдив вече има отбор, който да радва феновете. Защото тази игра е именно за тях. Дано по-скоро Академик играе мачовете си тук, защото ще бъде по-приятно за хората като изживяване. И мачът на звездите показа, че е много важно да има взаимодействие между отбор, публика и спонсори. 

-Има мнения, че трибуните са далеч от игрището или че колоните пречат. Според вас има ли такива проблеми това съоръжение?

-Ако трябва да сме искрени - това не е баскетболна, а многофункционална зала. Съоръжението е хубаво. Всеки град трябва да разполага с такова, особено ако има отбор, който играе на високо ниво. Ако я нямаше колоездачната писта, в България нямаше да има колодрум. Почти никъде вече не се строят зали само за един спорт. Смятам, че тази зала е една отлична придобивка за Пловдив и България. Въпросът е да се напълни със събития. Може да се играе футзал, волейбол, тенис и доста други спортове. От спортна, а не от чисто баскетболна гледна точка, Колодрума е много добър вариант.

-С какъв капацитет са баскетболните зали?

-Оптималният капацитет за клубен отбор, който не играе в най-големите състезания и турнири, е около 3500. Това е минимумът в Европа и оптимумът за България - като разходи и посещаемост. Залата в Ботевград например е за около 3800 човека. Но тя е само за баскетбол и волейбол.

-Кога Колодрума ще получи баскетболен лиценз? Имате ли някакви предписания и препоръки?

-Проведохме една среща с ръководството на залата и казахме нашите съображения - които са изисквания и на международната федерация. За да може тук да се провеждат и международни мачове, трябват две доста по-големи електронни табла - за двата коша. Както и баскетболни конструкции от най-висок клас за кошовете, както и резервни табла. Това са изискванията. 

-Ако кандидатстваме и спечелим европейското за мъже през 2021 г. в Колодрума могат ли да се играят мачове?

-За мъже - не. Само за жени. При мъжете изискването е за капацитет от 10 000 души, за жените е 5000. Изискванията на ФИБА станаха много по-сериозни. Съблекалните трябва да бъдат с площ от 35 квадратни метра, баните и тоалетните - 25 квадратни метра. Трябват и 11 камери, за да се снимат мачовете. Трябва да има и прилежаща тренировъчна зала. Всъщност само Арена Армеец отговаря на стандартите за европейско първенство за мъже.

-Как преценявате представянето на Академик Бултекс 99 в дебютния му сезон в Националната баскетболна лига?

-За да има баскетбол в един град, трябва да има определени ресурси не за два или за осем месеца, а минимум за 4 години. За да може да се програмира. В лигата няма изпадащи отбори, за да може един отбор като влезе, да знае, че ще играе в елита поне 4 години и да си планира нещата, организацията, спонсорите. Академик е млад отбор и виждам, че върви добре. Като за първа година представянето на тима е добро. Има хора в залата, значи има резон Пловдив да има отбор сред най-добрите. Радвам се за Академик, защото много баскетболисти са излезли оттук. Пловдив винаги е имал традиции в този спорт и заслужава да присъства на баскетболната карта на България.