Германия не се справя с вълната от престъпления от омраза като нападения срещу бежански центрове и има признаци, че правоохранителните органи проявяват расизъм. Това се казва в доклад на "Амнести интернешънъл", цитиран от Ройтерс.

Правозащитната организация заяви, че още преди миналогодишния миграционен наплив към Германия властите там не са осигурили адекватно разследване, съдебно преследване и осъдителни присъди за престъпления от расистки подбуди.

Тя посочва разкриването през 2011 г. на малка неонацистка клетка - "Националсоциалистическа съпротива", която е убила девет имигранти и полицейска служителка между 2000 и 2007 г.

Германският правосъден министър Хайко Маас каза, че ведомството му ще анализира внимателно доклада на "Амнести интернешънъл" и ще проучи дали са необходими някакви действия.

След 19-месечно разследване срещу "Националсоциалистическа съпротива" парламентарна комисия заяви, че комбинация от недобре извършени разследвания и предразсъдъци са позволили тя да остане незабелязана повече от десетилетие.

В доклада на "Амнести интернешънъл" се казва също, че германските власти трябва да извършат независимо публично разследване на следствените действия срещу "Националсоциалистическа съпротива", както и на това как се класифицират и разследват престъпленията от омраза.

Нападенията срещу бежански центрове са нараснали до 1031 през 2015 г. в сравнение със 199 година по-рано и 69 през 2013 г., сочат данните на германското министерство на вътрешните работи. Германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер каза, те вероятно ще се увеличат още през тази година, тъй като само за първото тримесечие на 2016 г. вече е имало 347 подобни атаки.

Въпреки че бежанците, които пристигнаха в Мюнхен през септември, бяха посрещани с ръкопляскания и сладкиши, оттогава отношението се влоши и има голямо безпокойство за интеграцията и сигурността, а подкрепата за антиимигрантски настроената партия "Алтернатива за Германия" е във възход. През 2015 г. всяка седмица е имало по около шест протеста срещу бежанците, заяви "Амнести интернешънъл".
 

/БТА/