http://ehorussia.com/new/node/12218

 

Спецоперация „Еврооблигация”

 

Забелязахте ли, колко много съобщения и изявления има за плановете на Русия да пусне еврооблигации? По този въпрос, през последните дни се  изказаха прессекретарят на президента, заместник министър-председател,  министърът на икономическото развитие, и разбира се, министърът на финансите. Създава се впечатление, че става въпрос за мащабно макро-икономическо и финансово събитие.

 

Но това впечатление е погрешно. Пускането на емисии държавни облигации на международния капиталов пазар, е често срещано явление. В последните дни, например, Ирландия, Португалия, Унгария, Япония и  Колумбия, също заеха пари. Няма нищо особено при еврооблигациите. Вече половин век така се наричат облигациите, които емитентът пуска извън собствената си страна и във валута, различна от неговата. Този термин няма нищо общо с еврозоната и нейната валута.

 

Обикновено, за еврооблигациите следят само професионалните инвеститори. Но в този случай, повишен интерес показват, както руските, така и западни политици, а също и медиите.

 

Каква е причината? Разбира се, не е в обема на емисията. Няма нищо необичайно в емитирането на ценни книжа за 3 милиарда долара, особено, когато става въпрос за такава голяма държава, каквато е Русия. Само за сравнение: наскоро Porsche пусна корпоративни облигации на стойност 1 милиард евро.

 

Сумата не е важна, важно е завръщането на Русия на пазара на външни заеми, на който тя не се е появявала от 2013 г. По-скоро, в причините за планираното завръщане. Икономическият мотив е очевиден: страната се нуждае от твърда валута, тъй като има много голям бюджетен дефицит, а валутните приходи намаляха поради ниските цени на петрола.

 

В такава ситуация е възможно, разбира се, да продължи тегленето на  средства от резервните фондове, но много по-разумно е да се вземат пари на заем на международния пазар, при изключително ниски лихвени проценти, а изгладнелите за висока възвращаемост инвеститори, едва ли  ще искат от емитиращата страна твърде висок процент.

 

Въпреки това, икономическите съображения в този случай, мисля, не са най-важни. В противен случай, няма да има толкова голям пропаганден шум около тази скромна сума. Какво са 3 милиарда долара за изпадналата в тежка рецесия руска икономика? Мостът до Керч ( съоръжението, предвидено да  преодолее изолацията на Крим – бел. ivo.bg) ще глътне повече. Международните валутни резерви на Централната банка само за една седмица през март се увеличиха с почти 6 милиарда долара.

 

Основната цел на предстоящата емисия е политическа: демонстративно заобикаляне на финансовите санкции. Това е разузнаване с бой, в който да се види до каква степен е възможен разкол сред западна банкова общност и  използването му за да оказване на натиск върху Брюксел и Вашингтон.

 

В крайна сметка, каква е идеята? Кои лидери на световната финансова индустрия – за обичайните в такива случаи щедри хонорари – ще участват в схемата с руските държавни облигации. Прави впечатление, че покани са  изпратени  едновременно на 20 чуждестранни банки. Всички са американски и европейски, а не китайски и други азиатски институции, както е логично да си помислим след обявения от Русия завой на изток.

 

В отговор властите на САЩ и ЕС препоръчаха на банките си да не приемат предложението, за да не се нарушава режима на санкции. Вярно, формално няма официални санкции срещу държавата Руска федерация, а само срещу отделни принадлежащи и производствени и финансови компании. Даването на пари назаем на руското министерство на финансите, по принцип, е възможно, но няма гаранции, че то няма да ги предостави на компании от санкционния списък.

 

Целта на специалната операция, наречена еврооблигации, е опит да склони една или друга западна финансова институция към сътрудничество, предлагайки му, да речем, отстъпки или конкурентни предимства за бизнеса и в Русия. По този начин, тези банки, в действителност, ще бъдат включени в борбата против санкциите.

 

Крайната цел на Кремъл, за чието постигане се използват всякакви политически, дипломатически, икономически и други лостове е: до юли, когато ЕС отново ще разгледа въпроса за удължаване на секторните  икономически санкции, да се стигне до премахването им. Емитирането на еврооблигации е част от тази мащабна кампания. Възможността за попълване на хазната с няколко милиарда, е приятен, но все пак страничен ефект.

 

Андрей Гурков

http://ehorussia.com/

 

Share on Facebook