Разкопките под бившия Нармаг на Главната се гледат през едно малко прозорче. Имаме готов консервиран археологически паметник, а не можем да го видим, както трябва, защо, възмущават се млади археолози и студенти.

Още в понеделник, след като беше открит обновеният търговски център, група от 5-6 човека отишли да разгледат безценния паметник в подземието. "Искахме да видим експонираните седалки на Римския стадион. Обърнахме се към охраната за помощ, но ни казаха: „Нищо не знаем”. Извикаха управителката на магазина. Попитахме и нея защо са заключени археологическите находки и тя самата се учуди. Каза ни, че не знае причината. След това обаче стана ясно, че собственикът взел решение да не пускат долу хора”, разказаха студентите. 

Според младежите това, което се вижда от разкопките, са част от седалките. Но те не дават никаква представа за антиките. ”Ние сме археолози и познаваме обекта, но защо той остава закрит за пловдивчани? Отзад има масивни конструкции, които поддържат седалките, това не се вижда. Долу в подземието има и голямо водохранилище, което беше разкрито в хода на проучването - то също остава скрито", недоумяват археолозите. 

Екипът на "Марица" установи вчера, че античните останки на Римския стадион могат да се разглеждат само от панорамната тераса. Наистина не можеш да слезеш на нивото на разкопките и да седнеш на една от седалките, чийто строеж датира 1 - 2 век. Все още се довършва реставрацията, обясниха работниците. 

Намерението на градската управа е да стопанисва археологическите находки. Кметът Иван Тотев каза, че се водят разговори със собствениците на сградата на ул. "Княз Александър I " антиките да станат част от подземния музей и туристически маршрут, който започва на Римския стадион и продължава в подземията на търговските центрове Нармаг и Екселсиор.