Според статистиката на един пловдивчанин се падат 25 кв. м зелени площи. Това е много добре – повече от нормите в ЕС. Очаква се с толкова растителност да дишаме най-чистия въздух в Европа. Но не е така и уредите често мерят високо замърсяване с фини прахови частици и вредни газове. Случва се, защото според независимите експерти полезните зелени площи в Пловдив не са повече от 5-6 кв. м. на човек, което пък е 3-4 пъти под стандарта.

Откъде идва разминаването? От това, че общинските еколози и зелени строители броят в сметката междублоковите пространства и високите части на тепетата, които от години за обезлесени. За да проверим кой е крив и кой прав, обходихме част от район „Южен“, който е най-зле със зелените площи.


Повечето места между блоковете, на които трябва да има трева, храсти и дървета, са превзети от паркиралите автомобили, показа репортерската проверка. Тук градинки на практика няма. Където все пак е останало нещо зелено, то е спасено с усилията на съкварталците. За да спрат нашествието на автомобилите, хората са оградили с най-различни подръчни материали тревата.

Видно е, че за въпросните градинки никой освен живеещите в съответния блок от години не е полагал грижи, въпреки че те са важна част от прословутите 9000 декара зелени дробове на Пловдив, за които отговаря Общинското предприятие „Градини и паркове“.