Десетки ракетни площадки за борба с градушките замлъкват от 1 април. Мярката е разпоредена от Министерството на земеделието с постановление от преди 3 години, но влиза в действие сега, научи „Марица”.

За територията, покривана от команден пункт Поповица, се замразяват напълно площадките при селата Крумово, Дълбок извор, Добростан и Горно Белево, потвърдиха ангажирани. Така от общо 25 площадки на юг от Пловдив, остават да работят официално  21.

С тези съкращения положението става изключително рисково, предупреждават работещи. Не стига че цялата  система на противоградната защита работи във времето от 1 април до 30 септември, а част от бедствията се случват вече и извън този период, недоумяват хората.

Истински кошмар преживяха стопаните на хиляди декари посеви в края на септември миналата година. Екипите на площадките били разпуснати още на 8-9 септември и площадките били зазимени. Тогава внезапно на 26 септември се изсипала попиляваща градушки и 100% от реколтата в региона на Богданица, Белци, Боянци и Ахматово била попиляна, припомнят местните.

Заради безпаричие на системата, преди време община Садово за своя сметка е дооборудвала площадката на село Боянци, казват местните. Закриването на площадката в Крумово е още по-рисково. Там е активен район, леден дъжд се изсиспва доста честа.

Преди три години градушка смля оранжерии и цели масиви от соларни панели на полето. Самата близост на района до града пък по норматив поставяла в риск посевите, защото ракетите се изстрелват много внимателно, за да не стигнат населеното място.  

Макар че и такива инциденти не липсват - преди време изстреляна ракета от площадката при „СВ. Кирик” падна насред Горни Воден, припомнят паметливи.

Липса на осигурено финансиране и несъответствие на щатовете с изричните норми за работници на едно дежурство в денонощието бил другият аргумент. В момента никой не вдига служебния телефон дори на самия команден пункт, връзката препраща единствено към служебен факс.

Това установи проверка на „Марица” за няколко поредни работни дни. На площадките от години се работи при мизерни условия, стрелците получават минимални заплати, често дори нямат ток и сега се осигурили слънчеви панели за захранване на обекта. Никак не били редки и случаите на недостиг на ракети. /Марица.бг