Министър Порожанов: Облекчаваме тромавите административни процедури, заради корояда


Петя ГАЙДАРОВА

Вече са направени промени в наредбата за ползването на горите, с които се облекчават административните процедури, за да се намали срока им и по-бързо да се влиза да се сече и почиства в заразените с корояд петна от гората. Сформиран е своеобразен кризисен щаб от експерти в министерството, който ще се събира на 10 -14 дни, за да се овладее проблема със заразените с корояд гори, съобщи земеделският министър Румен Порожанов. Той бе гост на изложение на родопските породи овце край Смолян.

С промяна в Наредба №8 за сечите в горите са облекчени тромавите административни процедури и се променя режима за санитарните сечи. Така основната според експертите пречка по забавяне на съгласувателния режим с институциите на план извлечение е отстранена, за да има ефикасна борба с корояда. Сега санитарно предписание ще се счита за документ, който е основание за сеч и ще се прави директно договаряне с фирми, а горският ще очертава цялата периферия на заразените дървета, а не само петното с изсъхнали дървета. Министерството ще отстранява и всички други административни пречки, които усложняват почистването на заразените дървета, заяви министърът. Порожанов подчерта, че има проблем обаче с недостатъчната техника и хора, които да се ангажират с разчистването на заразените с бръмбара гори. Засегнатите от корояд площи към момента на територията на Южно централно държавно предприятие са 1 млн. 200 хиляди кубика. От тях малко над 600 000 кубика са предоставени на фирми да ги усвояват, а 120 000 кубика са в недостъпни терени, съобщи шефът на ЮЦДП инж. Ботьо Арабаджиев. "Голяма част от мерките, които предложихме за борба с корояда, са възприети, що касае наредбата. Надеждите ни са, че може да ограничим разпространението му", коментира областният управител на Смолян Недялко Славов.
Министърът коментира пред медиите, че има риск да се появят нови партиди яйчен прах заразени с инцектицидът фипронил(Fipronil), тъй като постъпвали такива сигнали в общата информационна система. От министерството обаче били готови веднага да ги идентифицират. Последно имало съмнение за полски яйца, които веднага са проверени, но не били заразени. Всички ферми, които произвеждат яйца в страната, също се проверяват в момента. Проверките ще приключат до края на следващата седмица, каза министърът. Той заяви, че проблемът е сериозен за ЕС и ще се дискутира на среща на министрите на земеделието тази събота в Талин.
Порожанов получи в дар от председателя на Управителния съвет на Националната асоциация на животновъдите в България и новоучредената браншова организация „Обединени български животновъди” Бойко Синапов родопска носия от името на всички овцевъди от Родопите. Министърът пристигна за изложението на местни породи на Смолянски езера, което се организира от Асоциацията за развъждане на Среднородопска, Каракачанска, Родопски цигай овце и Каракачански кон - Смолян, със съдействието на МЗХГ.
На поляните бяха представени овце от породите Среднородопска, Каракачанска и Родопски цигай; Родопско късорого говедо; Каракачански коне и пастирски кучета. Изложението е важно за региона, тъй като представя най-елитните животни от тези изчезващи породи, каза доц. д-р Цонка Оджакова.