Няма заповед за унищожаване на патетата и яйцата, които са заложени, няма и разрешение за населване – стоят и умират в касетките.
Когато има заповед за унищожаване се казва – ще се унищожават по един какви си причини. Нужно ли е да стоят от четвъртък или от петък другите обезводнени, обезводнени и без храна. Три дни – толкова издържат те, 3 денонощия, така Иван Йовчев описа ситуацията, предизвикана от забраните на БАБХ по повод огнищата на птичи грип в Хасковско и Пловдивско, поради която в понеделник те ще протестират пред Агенцията.
Като съпредседател на Сдружението на професионналните организации на производителите на водоплаващи, Йовчев каза още: Предполагам, че излюпените в петък около 20 хиляди малки патета днес ще умрат, 13 хиляди предполагам, че те са от четвъртък излюпени и те вече са измрели, но в момента те вадят и люпят, мисля, че около 30 хиляди в понеделник, а в Хасково и там трябва да се излюпят 30 хиляди.
Йовчев каза още, че имало възможност това да не се случи, но никой от БАБХ не е отговорил на телефоните : Разрешение за преместването на малките патета се иска за разстояние от 200 метра, за да бъдат спасени, 200 м от инкубатора. Едната е на 200 м, а другата, която е в наблюдавана зона, там е възможно разрешение за настаняване в обекти, където не са в зони. Има такава възможност и това сме го правили, март месец беше разрешено, а сега – не. Разбираме го точно в момента се цели незареждане на еднодневни патета с цел спиране. И понеже правим и кръвни тестове за наличие на антитела при птиците, тези такси, плюс още двойно допълнителни в момента, които са трахеално-колакални. Нямаме нищо против контрола, напротив ние искаме контрол, за да се справи бранша и държавата, за да се справи с проблема, но мисля, че това трябва да бъда задължение на държавата, и тя да го плаща. И се струпа много работа на една лаборатория, националната също – в момента изследват африканска чума, птичи грип и е възможно при такова напрежение, според мен, да възникне грешка. Аз не съм специалист, но при толкова много работа и при такова бързане аз не изключвам грешка.
Аз си стоя зад думите, обикновено, когато възникне огнище на птичи грип за бройлери или за кокошки започва веднага да се търси първопричинител, който е от водоплаващите – кой е най-близо до обекта – той е виновен. Вменява се вината, че за всички проблеми се виновни водоплаващите.
Въпросът трябва да се реши от Дамян Илиев от агенцията, но той не вдига телефона си.
Прекъсването на производствения цикъл ще доведе до загуби за производителите, до плащане на заплати, без да има птици. На общото събрание беше взето решение да се иска оставката на д-р Дамян Илиев – изпълнителен директор на Агенцията по безопасност на храните.
Прочетете още
- 16:43 Катастрофа затруднява движението в София, пристигна линейка СНИМКИ
- 18:00 14-годишно момче и 15-годишно момиче задигнаха автомобил във Варненско СНИМКА
- 17:00 Радостна вест за младата жена, издирвана в Бургаско СНИМКА
- 19:00 Тревата расте, проблемът също – кой ще излезе от храстите пръв: дете или кърлеж?