Деца от „Столипиново” видяха за първи път тетрадка, когато преди месец се включиха в лятното училище в Общностния център в квартала. А днес демонстрираха как без затруднение могат да посочат първата буква от името си, да броят до 10 и да решат прости задачки за събиране. Преди старта на истинската учебна година екипът на центъра, който предлага безплатни услуги за деца до 7 г. и техните семейства, организира  тържество за 40-те хлапета, преминали през занималнята. Те са на 5 и 6 г., като част от тях не са посещавали детска градина и след броени дни ще прекрачат прага  в първата от двете подготвителни групи, които са задължителни за всички. 

За да ги подготви за този момент, директорката на ДГ „Щастливо детство” Евгения Попиванова в продължение на месец работила с тях в опознаването на буквите и цифрите, преподавала им основни знания за природата и човешкото тяло. Пред гостите малкият Янко разказа, че ходили в Природонаучния музей. Алекс се похвали как се учили да пресичат на светофарите край „Лаута”. Друго хлапе понечи да сподели вълнението от возенето с детската железница, но се препъна в трудната дума. Кажи влакче, подсказа от първия ред шефът на общинската спортна дирекция Петър Зехтински. За Краси пък най-интересно било в „Макдоналдс”. Там упражнихме етикет и поведение на обществено място, уточни Евгения Попиванова, с която хлапетата разиграли още диалози, подходящи за аптека и магазин. Добре се справят с българския език, ако се работи с тях, каза преподавателката в лятното училище, която е с дългогодишен педагогически стаж, а в момента ръководи ДГ„Щастливо детство”, в която 90 на сто от хлапетата са от ромския и турския етнос, като много се работи и с малчугани със специални образователни потребности. Имаше деца, които в началото не можеха да си кажат името, а сега могат да го пишат, сподели Попиванова. 

В това време майката на 7-годишния Николай - с покрита с кърпа глава, както повелява ислямът, седна в публиката да види какво е научил синът, крепейки в скута червени рози за учителките. Мария пратила момчето на градина още на 4 г. и то вече се справя с лекота с българския език. За да има шанс да напредне още, семейството избрало първолакът да тръгне на училище извън „Столипиново” и в петък той ще поеме с раницата към ОУ „Княз Александър I”. 

Аз се казвам Янко… Данчо, Дани, Алекс, Айджан, Шенка, редуваха се на импровизираната сцена хлапетата да се представят с пълно изречение на български. Повярваха в своите сили, обясни учителката им. Откритият урок развълнува 30-годишната Живка, чиято щерка Шени навършва 5 г. и сега ще тръгне на детска градина. Междувременно семейството чака всеки момент и втора рожба. „Откакто идва тук, се научи да пише букви, знае стихчета и пее. Вкъщи аз не мога да я науча на тези неща. Вече си има и приятелки”, разказа майката. В това време всяко от хлапетата откри и вдигна високо над главата си своята буква. А после Ники получи специална задача - да повика четирима свои приятели. Така показа, че може да брои, а после с лекота прибави себе си и отговори правилно на въпроса колко общо са децата в центъра. Алекс повтори задачата с повишена сложност, като събра 7 плюс 1. 

Под балоните, спуснати от тавана, и пред надпис „За училище готови сме” хлапетата се люшнаха в хоро. „Ники, хвани я, завърти я!”, кипна пак кръвта на Зехтински. Неравноделният ритъм вдигна и Мон от породата английска овчарка, която участвала в две занимания в помощ на деца със специални образователни потребности. Докарана с шнола за  празника, четириногата любимка на хлапетата се мушна в средата на хорото и даже направи артистичен поклон. „Иха!”, екна залата. Хореографията ни куца, но идеята беше да усетим ритъма, извини се Евгения Попиванова. Шени и Николай издекламираха щафетно „Аз съм българче”. А после всички се впуснаха в модерен танц по хита „Деспасито”. За един месец толкова, но най-важното за мен бе да ги науча да са заедно, обобщи ръководителката на лятното училище. 

Зам.-кметът Георги Титюков раздаде първите свидетелства в живота на хлапетата - за завършена лятна занималня. След като своето взе родената в Италия Шери, грамота получи и Мон. И още две - за палетата си, които помагали в уроците.

- Автор: Атанас КЪНЕВ
- Автор: Атанас КЪНЕВ
- Автор: Атанас КЪНЕВ