Ако Националният институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ при БАН излезе от Академията, добре е да е към Министерството на образованието и науката /МОН/, защото искаме да запазим статута си на научна организация. Това заяви в интервю за БТА директорът на НИМХ-БАН проф. Христомир Брънзов.

Нашият институт съществува от 1890 г. и до 1962 г., включително, е бил извън БАН. От 1962 г. досега НИМХ е в състава на БАН. Тези данни показват, че институтът е бил 72 години извън БАН и 56 години е в Академията, отбеляза директорът на НИМХ. Проф. Брънзов каза, че разговорите, преговорите за бъдещото на НИМХ с БАН продължават, но вече с медиатор - министърът на образованието и науката. Времето напредва, търпението на хората са изчерпва и трябва да се вземе решение за бъдещето на института, коментира директорът на НИМХ-БАН. Той отбеляза, че институтът преди да влезе в БАН - преди години, е бил към Министерския съвет, защото е обслужвал, а и сега обслужва, много министерства. "И ако сега преминем към някое министерство, което пряко го обслужваме, малко или много нашата дейност ще започне да се изкривява в полза на конкретното министерство. Затова навремето сме били към МС.

Една национална хидрометеорологична служба трябва да обслужва равномерно и справедливо всички министерства и по тази причина МОН, освен, че научните организации е нормално да са към него, е и неутрално министерство, защото е едно от малкото министерства, което пряко не обслужваме с хидрометеорологична дейност", коментира проф. Брънзов. От НИМХ-БАН не приемат предложението за разширена автономия и за пряко целево финансиране в рамките на БАН На въпрос, след като от НИМХ не са съгласни с предложението за разширена автономия и за пряко целево финансиране в рамките на БАН, какво ще стане с учените и със служителите, осъществяващи оперативната дейност, ако институтът излезе от БАН, проф.

Брънзов каза, че още от 1989 г., когато са обединени Главното управление "Хидрология" и "Метеорология" в Националния институт по метеорология и хидрология се е получила пълна симбиоза между научната и оперативната дейност. Това е така, защото учените са и мениджърите на оперативната дейност. Така че няма как да съществува персонална хидрометеорологична служба без мениджмънт и не може да има само наблюдатели. Това просто е неизпълнимо, е мнението на проф. Брънзов. Той отбеляза, че ако се погледне историята на НИМХ се вижда, че винаги към националната хидрометеорологична служба е имало научно звено, което през 1989 г. е било обединено. Това е много добро решение, защото по този начин се съкращава пътят между внедряването и развитието, заяви директорът на НИМХ. Проф. Брънзов каза, че в БАН има звена, които се занимават с фундаментални научни изследвания и те са в областта на метеорологията, хидрологията, климата, както и в Националния институт по геофизика, геодезия и география, и в Института по механика.

94 процента от работещите в НИМХ са за излизане от БАН, а 6 процента се колебаят 94 процента от работещите в НИМХ са за излизане от БАН, 6 процента се колебаят, но и в момента в БАН има механизъм, чрез който хора могат да бъдат прехвърляни от един институт в друг институт, заяви проф. Брънзов. "И сме декларирали, като ръководство, че всички учени, които желаят да останат в БАН и да се занимават с по-фундаментални изследвания, ще имат тази законова възможност. Никой няма намерение насила да извежда учени от БАН от страна на НИМХ, но пък другото нещо - да се изважда само една оперативна дейност, това означава да са разбие цялата дейност на института. Това могат да го предложат само хора, които напълно не са наясно какво прави този институт", коментира директорът на НИМХ.

 Попитан как юридически може да стане отделянето на НИМХ от БАН и дали трябва да има промяна в Закона за БАН или в други закони, проф. Брънзов отговори, че това е труден въпрос, защото не е юрист. Знам обаче, че НИМХ трябва да съществува като научна организация, защото и сега институтът има акредитация и проекти, заяви той. "Спекулация е, че са от името на БАН, НИМХ е самостоятелно юридическо лице. Автономен институт е и всичките ни научни проекти и договори са сключени от името на НИМХ, а не от името на БАН", коментира директорът на института.

По думите му извеждането на НИМХ от БАН по никакъв начин няма да наруши тези дейности, а институтът да е научна организация също е важно, защото така има възможност за развитие на научния състав на института. "Как ще стане юридически това отделяне сега не можем да кажем с точност, но щом е имало вариант да бъдем вкарани в БАН, сигурно има и юридически вариант да бъдем изкарани", заяви проф. Христомир Брънзов. Учените се занимават и с мениджмънта в института и наистина са по-малко от оперативните служители в НИМХ, но това е съвсем нормално, каза проф. Брънзов. Той съобщи, че сега в НИМХ работят 1280 души. "Те са обаче на 724 щатни бройки, защото една част от наблюдателите ни са назначени по пет-шест човека на една щатна бройка. Учените в НИМХ сега са 82-ма", информира директорът на метеоролозите и хидролозите.