Районното мюфтийство ще намали звука на уредбите на пловдивските джамии днес в знак на уважение към паметта на Васил Левски. Отбелязването на 143 години от гибелта на Апостола съвпада с деня на традиционната голяма петъчна молитва, която се посещава най-масово от мюсюлманите. За да почетем важната дата, няма да допуснем тонколоните да гърмят, докато имамите отправят призива за молитва езан, съобщи председателят на мюсюлманското настоятелство Ахмед Пехливан. По канона на исляма преди молитвата служител, наречен мюезин, се изкачва на минарето, за да повика оттам вярващите.
В знак на съпричастност и толерантност звукът ще бъде намален и на националния празник 3 март, каза още Ахмед Пехливан.
Той добави, че периодично проверява техниката за децибелите. Стара е и понякога сама си увеличава или намалява звука, това дразни хората и предизвиква излишно напрежение, обясни той.
Прочетете още
- 19:00 Скрита камера разкри практика, за която всички говорят. Сигнализирахме институциите ВИДЕО
- 17:00 Стана ясно кой е убиецът от "Лъвов мост", познавал и работил с жертвата
- 18:00 Кърлеж и години лутане: Майка разтърси мрежата с разказ за лаймска болест при дете
- 18:45 Едра градушка и наводнени улици в Лом, дървета са съборени във Видин ВИДЕО+СНИМКИ