Разрушената сграда на "Тютюнева промишленост" в Харманли е паметник на културата, твърди общинският съветник и зам.-председател на ОбС, Светлана Николова в писмо до медиите. Тя се позовава на списък на архитектурно- строителни обекти, декларирани за проучване като паметници на културата, където красивата сграда фигурира под №38. Списъкът е от 11 септември 1977 г. и е изготвен след доклад от арх. Елена Конярска н.с. при отдел "Изучаване" на НИНКН. Според Николова макар, че е списък с обекти за проучване, той е официален документ, удостоверяващ статута на сградата. "На 9 март, 2016 г. главният директор на Главна дирекция "Инспекторат по опазване на културното наследство", г-жа Димитрийка Добрева-Ангелова, ми потвърди устно, че разрушената сграда в Харманли е паметник на културата. Получих нейното уверение, че екипът на дирекцията, разследващ случилото се с "Ориента" в Пловдив, ще посети до края на седмицата и Харманли, за да направи проверка", заяви Николова.
Вчера експертката в института не бе открита за коментар на стационарния телефон, но от "Архив" на НИНКН заявиха за "Хасковска Марица", че сградата се води паметник на културата. Скоро музеят в Харманли ще получи отговор по направено запитване относно статута на сградата, каза Ивета Георгиева и допълни, че всички общини трябва да имат документи за паметниците на културата на тяхна територия.
Проверка в сайта на НИНКН показа, че тютюневият склад не фигурира в регистрите на паметници на културата нито с национално, нито с местно значение.
Директорът на харманлийския музей Тошо Спиридонов, коментира пред "Хасковска Марица", че за него като специалист сградата, строена през 1925 г., е паметник на културата. Това обаче трябва да се удостовери с документи. Историци разказаха, че през 1977 г. в цялата страна са правени списъци на сгради във връзка с приемането на устройствени планове. Изготвяха ги специалисти, които ги пращаха в министерството и от там ги връщаха в общините. Такава бе процедурата, допълниха те.
Сградата бе съборена на 21 февруари т.г. със заповед на кмета на Харманли Мария Киркова, която напрактика наследи проблема с опасния склад. Кулата с часовника, както наричат харманлийци склада, е частна собственост и от години се рушеше.
Разрушената от собственика си сграда не е паметник на културата.Не фигурира в списъка със сгради, които са ценности, нито от национално, нито от местно значение. Във връзка с разпространен до медиите работен документ на НИПК, община Харманли е длъжна да уточни, че към момента на изработването на списък за евентуално бъдещо проучване на сгради е действал Закон за териториално и селищно устройство (ЗТСУ). В раздел XXXII е посочено:
"Недвижимите паметници на културата се третират в основния закон ЗТСУ и подзаконовите разпоредби. Те се одобряват от Министъра на териториалното развитие и строителство и Министъра на културата. В чл. 103 от ППЗТСУ е подчертано, че регистрираните недвижими паметници на културата се нанасят в одобрените подробни градоустройствени планове, с означения, определени съгласувано с Националния институт по паметниците на културата (НПКИ)." В Законът за културното наследство, действащ към момента на събарянето на въпросната сграда, в член 68, ал. 2 се казва, че информация за статута на имота като недвижима културна ценност, описана с нейния идентификатор съгласно Закона за кадастъра и имотния регистър, се предоставя от НИПК на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Агенцията по геодезия, картография и кадастър предоставя данните на Агенцията по вписванията в 14-дневен срок съгласно чл. 6, ал. 1 от Закона за кадастъра и имотния регистър". "В 14-дневен срок от уведомяването по ал. 2 Агенцията по вписванията отбелязва по партидата на съответния имот, че има статут на недвижима културна ценност". Такова вписване към момента на премахването на сградата от собственика не е направено. Няма такова вписване и когато община Харманли е предписала премахването на сградата като опасна за живота и здравето на жителите на града, обявиха от администрацията.
Много съществен факт е, че всички сгради, които са паметник на културата, не дължат местни данъци и такси. Собственикът на имота обаче изплатил над 35 хил. лева, натрупани за целия период, в който сградата е частна собственост.
Човешкият живот е невъзстановим ресурс и неговото опазване е приоритет в действията на всички институции, казаха още от общината. От там поясниха, че собственикът е взел решение да я премахне след многобройни писма от общината, с които се настоява въпросната сграда да бъде или ремонтирана и обезопасена, или премахната. Кореспонденция по този проблем е водена още от 2010-а година.
Разрушената сграда е опасна за живота и здравето на хората в Харманли. Намира се на оживено място. Дървената й конструкция вече не е била в състояние да понесе дори собствената й тежест. Без да има натрупване на сняг по покрива, без да има земетръс. Това е констатирала експертна комисия към община Харманли.
От разпространения доклад на арх. Елена Конярска от 1977-а, е видно, че става въпрос за декларационен списък, който предлага евентуално обявяване за паметник на културата. Няма данни такова проучване изобщо да е било направено. Поради което и въпросният частен имот не фигурира в актуалните списъци на Министерството на културата за паметници с културна стойност, казаха още от общината.