Поредният удар на терористите, този път в Ница, няма как да е по-точно и символично насочен, отбелязва британският "Гардиън". Денят - националният празник на Франция отбелязва края на един тираничен режим, а французите отбелязват непоколебимия свободолюбив дух.
Без съмнение случилото се ще има сериозни последствия за френския президент Франсоа Оланд. Фактът, че Франция отново бе атакувана от терористи по такъв мащабен начин - с най-малко 84 загинали - само 8 месеца след ужасяващите атентати през ноември в Париж, заплашва да предизвика криза на управлението.
Това, че след загиналите има много деца, още повече засилва ужаса и мъката на Франция. През идните дни вероятно ще последва интензивен политически дебат за политиката по сигурността и разузнаването. До френските президентски избори през 2017 г. остават девет месеца и сигурността вече се превръща в главно опасение на избирателите, отбелязва вестникът. Той цитира и думите на френския вътрешен министър Бернар Казньов в Ница тази сутрин: "Ние сме във война с терористите, които атакуват Франция без оглед на цената и по много насилствен начин".
Оланд и без това бележи рекордно нисък рейтинг този месец. В същото време лидерката на крайнодесния Национален фронт Марин льо Пен се радва на висока популярност и се очаква да достигне до балотажа на президентските избори, които ще бъдат през април или май догодина.
Десноцентристките "Републиканци" на Никола Саркози водят първична вътрешна надпревара да посочат свой президентски кандидат, отбелязва "Гардиън". И това става на фона на извънредното положение, въведено от френското правителство след ноемврийските атентати в Париж, което ограничава гражданските свободи и позволява на полицията да извършва обиски без изрична заповед и да поставя хора под домашен арест без нормална законова процедура, добавя авторът.
"Гардиън" отбелязва още, че френското парламентарно разследване на миналогодишните терористични атаки в Париж е разкрило многобройни пропуски на френските спецслужби и е констатирало "глобалния провал" на френското разузнаване, като е препоръчало цялостна реорганизация на разузнавателните служби и създаването на единно ведомство за борба с тероризма по американски образец. Цитиран е председателят на комисията Жорж Фенеш, че "нашата страна се оказа неподготвена и е време да овладеем ситуацията, пред която се изправяме" в борбата с тероризма. Отбелязва се, че Франция има шест разузнавателни служби, подчинени на различни министерства.
Парижките атентатори и убийци избраха нощ, когато играеше френският национален отбор по футбол, а в Ница атаката бе извършена навръх националния празник. Денят на превземането на Бастилията е един от най-важните дни в годината за много французи. Той не бележи нито началото, нито края на Великата френска революция, както някои смятат, но в съзнанието на френския народ се възприема като мощен удар срещу един тираничен режим и като въплъщение на духа на самата френска република. Семейства и приятели се събират да празнуват заедно. И именно един такъв ден избраха нападателите (в Ница). Затова няма как да не заключим, че техният удар е насочен в сърцето на френската национална идентичност, изтъква "Гардиън".
В този смисъл атаката в Ница е съзвучна с предишните, извършени в две от най-тежките години, които Франция е преживяла след нацистката окупация. В Париж терористите избраха за свои мишени освен националния стадион, пълен с френски футболни фенове, и места, в които хората се събират за социални контакти. При разстрела в "Шарли ебдо" на прицела на екстремистите се оказа свободата на словото, с което Франция се гордее, посочва "Гардиън".
Дълбок символизъм в избора на времето и мястото на поредната терористична атака във Франция вижда и американският "Вашингтон пост". Прочутата Английска алея с историческото си достолепие и архитектурната си прелест, с широкото си улично платно, обрамчено от красиви палмови редици, е любимо място на французите за празненства и забавления, пише всекидневникът.
Трудно би могло да се избере и по-символичен момент за атака срещу Франция от Деня на щурма на Бастилията, когато се веят знамена и пукат фойерверки. Това е ден на революция и на отхвърлянето на игото на краля. То е все едно да извършиш атентат в някой от култовите градове на Америка на 4 юли - Деня на независимостта.
Докато полицай и войници броят труповете по алеята, народът на Франция отново се изправя пред кошмарната реалност, че цялата страна може да се превърне във фронтова линия на войната с "Ислямска държава" в момент, когато нейният "халифат" в Сирия и Ирак започва да се сгромолясва, пише вестникът.
Като отбелязва, че Франция от доста време вече е принудена да свиква с травмиращия страх от тероризма, "Вашингтон пост" заключава, че след днешните атентати страната се изправя пред още по-трудна задача. Застрашен е животът на обикновените хора, а политическите последствия могат да наложат тежък отпечатък върху президентските избори следващата година.