Джихадистката групировка "Ислямска държава" е използвала лаборатории в университета в иракския град Мосул, за да произвежда химическо оръжие с иприт, съобщи Пентагонът, цитиран от Франс прес.
Огромният университетски комплекс с модерни сгради беше едно от най-реномираните учебни заведения в Ирак, преди през 2014 г. Мосул да бъде завзет от джихадистите.
Миналия месец иракските сили за сигурност си върнаха контрола над източната част на града.
Според говорителя на Пентагона Джеф Дейвис проби от мястото са показали, че ИД е използвала университетските лаборатории да произвежда реагенти за иприт.
Получаваната субстанция не е имала почти нищо общо с ужасяващия горчичен газ, използван по време на Първата световна война. Целта на произведеното вещество била по-скоро да дразни кожата като при слънчево изгаряне, отколкото да е смъртоносно, уточни капитан Дейвис. Нямаме никакви доказателства, че това вещество е убило някого, допълни той.
Преди настъплението на иракските сили джихадистите са преместили производствените си инсталации и те вероятно функционират някъде другаде, каза говорителят.
/БТА/
Прочетете още
- 18:00 След гражданския натиск: Добри новини за болницата в Карлово
- 19:01 Нова звезда на винената карта на България: Семейна изба печели отличие след отличие
- 17:13 Загиналата на пешеходната пътека във Велико Търново е съпруга на известен художник
- 17:00 Русинова: Докато държавата работи до 17:30 ч., камионите убиват денонощно