Засиленото строителство на жилищни и бизнес сгради в България, което се наблюдава през последните години и ръстът в реализираните сделки, накара много анализатори да разсъждават има ли или няма „балон“ в пазара на недвижими имоти. За „балон“ се говори тогава, когато цените на кв.м се покачват рязко и драстично. Колегите от "DOMAZA Новини" потърсиха мнението на различни инвеститори, управители на агенции на недвижими имоти и брокери, за да придобиете реална преценка за ситуацията.


Христо Чепишев – строителен предприемач:
„Не съм сигурен, че може да се говори за „балон“ на пазара на недвижими имоти, но съм убеден, че във всяка една ситуация трябва да се действа предпазливо. В сегашната ситуация, вниманието трябва да е завишено. Но аз знам, че мястото е определящо за един успешен проект. Второто важно нещо е добрият проект. Третото нещо е да си много наясно какъв продукт предлагаш и за кой сегмент на пазара: дали в най-високия, дали в средния, дали в най-ниския и да си адекватен на този сегмент. Когато си направил правилния продукт за съответния сегмент, на добро място и на правилната цена, гарантирано ще имаш успех, независимо от движението на пазара“.


Страхил Иванов – управител на агенция за недвижими имоти „Явлена“: „През последното шестмесечие на миналата година, като посредници и като хора, които анализираме  пазара, имахме притеснения да не би в момента да се развива това, което се случи 2004-2008 година. Успокояващото в случая е, станалото през първото тримесечие на тази година – пазарът, общо за страната, спадна с 13,5 % като брой сделки, спрямо първото тримесечие на 2016г. В София понижението беше с 2,45%. Сега, през юли месец, когато излезе информацията от Агенцията по вписвания, очакваме да видим какво се е случило през второто тримесечие на тази година, спрямо второто тримесечие и първото полугодие на 2016-та. Това е реална информация, която дава точност в показателя за реалните сделки, защото ако не се впишат, тези сделки не са факт. Ако се запази този тренд на успокояване на пазара, това означава, че въобще за „балон“ не можем да говорим, а става дума за един доста балансиран пазар. От 2013г. до 2016г. сделките в София стигнаха от 19 400 до 26 400 т.е. имаме покачване, което е по-осезаемо и пазарът в столицата определено нарасна с доста добър темп и като сделки, и като цени. Говоря за столицата, тъй като това е най-силният пазар у нас“.

Един от икономическите фактори, които се гледат при взимането на инвестиционно решение е инфлацията, а в България тя е ниска. Прогнозите на някои наблюдатели на имотния пазар, са насочени към нарастване на строителството и на покупко - продажбите през 2017г. и сериозен спад от догодина. Въпреки полемиката по темата за имотния "балон", ангажираните в сектора не очакват главоломно увеличение на реализираните сделки.



Калоян Гроздев – регионален мениджър, “Home2U“:  „Моите прогнози са, че в момента няма „балон“ на цените на недвижимите имоти в гр.София. Казвам за столицата, защото последните две/три години драстично се увеличиха сделките с недвижими имоти в града и тенденцията е те да станат по-скъпи. Не го казвам с цел "купувайте братя" за да имаме много сделки, напротив - аз и моите колеги от "Home2U" винаги сме съветвали клиентите да продават и да купуват само, ако имат нужда. Покупка с цел инвестиция/печалба е само, ако гледаш дългосрочно. Няма как да купиш имот днес и утре да го продадеш с печалба. Ако погледнем цените преди 25 години, те никога няма да се върнат. Същото мога да кажа и за цените от 2005-2006 г. и 2011-2013 г. Следващите 3-4 години ще има ръст със сигурност. След което, ако има спад, то спадът ще е на нивата от сегашните (юни 2017), т.е. цени от нивата през 2007-2008 г. Бъдещето е в РАЗВИТИЕ само на големите градове (столицата и крайбрежните)“.

Анализатори отчитат, че за втори път през последните 15 години се наблюдава толкова бързо нарастване на цените на имотите, най-вече „на зелено“ - данните за втората половина на минала 2016 година сочат двуцифрен ръст от 12%. Средната цена на кв.м жилищна площ в София към момента е 910-930 евро. Във високия ценови сегмент стойността е по-различна – от 1500 евро до над 2000 евро на кв.м. Скъпо или не, българите купуват, най-вече с инвестиционна цел. Това поведение се обяснява с падането на лихвите по депозитите почти до нулеви нива, при което закупуването на жилище е вид защита на спестяванията.


Страхил Иванов – управител на агенция за недвижими имоти „Явлена“: „Да, ниските лихви в банките са един от насочващите потоци за клиентите към нашия пазар. Следващото нещо е липсата на инвестиционна алтернатива. Хората в България не са свикнали или поне не достатъчно, да работят нито с ценни книжа, нито с ценни предмети, нито със злато... Те познават недвижимите имоти като един сериозен инструмент за вложение. Следващото нещо е, че ниските лихви по кредитите изключително много увеличиха афинитета на банките към ипотечното финансиране и в последно време забелязваме между 20 и 30% ръст в броя на ипотеките. Това е изключително показателно за агресивната политика на банките в ипотечното финансиране. Хубаво е повече банки да се отворят и към строителния процес т.е. да финансират строителството на предприемачи, които имат доказан произход на средства и са с доказана лоялност към клиентите. Не са много банките, които го правят и то е заради уроците, които се получиха след 2008г.“.

Според финансисти, лихвите няма да са толкова ниски още дълго време. В интервю за Нова телевизия, едно от доказаните имена във финансовия сектор, Левон Хампарцумян, обяснява, че със сигурност ще има движение нагоре, но то няма да бъде голямо и много осезаемо – очаква се да е около 0,2%, което в пари е равностойно на 20 до 40 лв. Освен това, според него лихвените нива в момента са „исторически ниски“ дори в сравнение с предходния подобен период през 2006-2008г. Той смята, че въпросът всъщност не е дали са ниски или високи, а дали са достъпни. Експертите твърдят още, че ако има охлаждане на пазара, то няма да е заради политиката на банковите институции, а заради покачващите се цени на недвижимите имоти.