„Сестра ми - арх. Мария Айолова - имаше лекция в Пловдив през 2014-а”, разказва Петър Айолов. „Залата беше пълна с млади студенти по архитектура, те си мечтаят да отидат като нея в Ню Йорк, а тя им казва: „Аз съм Мария Айолова, архитект съм в Ню Йорк, учила съм в Харвард, но съм родена в Пловдив и живея само на 400 метра оттук. И когато някой ви казва, че Пловдив и България изостават от световните тенденции - не му вярвайте. В някои случаи може и да е така, но не винаги. Погледнете къщата, в която съм родена - тя е построена по проект на арх. Боян Чинков и е в стила на Адолф Лос - актуален във Виена по същото време - 1930 г. Точно на 10 метра до къщата ни се намира Младежкият дом - сега Общинският съвет. Тази сграда е строена през 70-те години от български архитект, но тя е в модерния за тогава стил брутализъм, в който е издържан, примерно, музеят Гугенхайм в Ню Йорк.” 

Арх. Айолова е съосновател на организацията за градски смарт дизайн “Тереформ УАН” в Ню Йорк, САЩ. Студиото развива предимно експериментални проекти, използвайки нови технологии и материали. Сред разработките им са къща от изкуствено, ин-витро създадено месо, къща от живо дърво и къща, направена от полимер от корени на гъби. Организацията има иновативни решения за устойчиви практики в областта на транспорта, градоустройството, инфраструктурата и разрешаването на проблема с отпадъците в населените места. “Тереформ УАН” е с опит и в сферата на екологичния дизайн и образованието.

Архитект Айолова е носител на множество международни награди и конкурси, включително наградата за градски дизайн на Американския институт на архитектите в Ню Йорк за 2013 г. Освен това тя е изобретател с 18 патента за технология.