Лудият живот на Август Попов започва още от детските му години. Пакост след пакост и пълна липса на контрол – това е и най-точното определение за този период от живота на колоритния актьор. Щурите истории в него пък спокойно могат да бъдат описани в роман, чието звучене ще е толкова нереалистично на моменти, че човек трудно би повярвал. И все пак шантавите факти за него продължават и с днешна дата.

„Аз не съм пораствал май, още съм в детския си период. Щур съм за трима!”, признава днес култовият образ от „Ку-ку”. Август Попов е дете на разведени родители. Бил е 2-годишен, когато майка му и баща му се разделят, затова не помни нито скандалите, нито неразбирателствата помежду им. Израснал е в Ямбол, възпитаник е на руската гимназия „Васил Карагьозов”. Въпреки че си падал малко бандит, чаровникът Август бил любимец на учителите. Умеел да ги разсмива с нестандартните си хрумки. Често им докарвал обаче и главоболия с разни хулигански прояви. Затова и по-често висял не в час, а в детска педагогическа стая! Даже майка му до такава степен свикнала с тези прояви на сина си, че

понякога сама го водела там

Всъщност детската педагогическа стая била като втори дом за Август Попов. Защото той сътворявал всевъзможни и небивали пакости. „Всичко съм правил - от счупване на прозорци до бой и в часовете, и в междучасията”, връща лентата с усмивка днес актьорът.

Веднъж в 6-и клас откраднал една обувка, ей така, заради адреналина. После се чудил какво да я прави. И... я хвърлил в реката. За нула време направил от нищо - нещо, защото последвали кавги, наказания, мъмрене. Обувката, разбира се, така и не се намерила.

Актьорът от малък бил от онези хлапета, които по-често се катерели по дърветата, отколкото ходели по тротоарите, целенето с прашка пък било вместо „Добър ден”. От клони си правел свирки, за да се забавлява с тоновете. Но имал и музикален слух. Добре се справял и с китарата, пианото и блок флейтата. В общи линии свирел безпроблемно, на каквото му попадне. Оказало, че го бива и с изкуствата. Дори искал да се занимава с приложни изкуства в Котел – имал намерение да се запише в такова училище, но майка му не разрешила. Когато завършил училище, решил да кандидатства във ВИТИЗ, независимо от всичко. И

поставил майка си пред свършен факт

Като малък в Ямбол на площад, подобен на софийските Пет кьошета, пък Август играел редовно на чилик. За негов късмет там не минавали автомобили, обаче околните прозорци редовно си „патели”. „Аз не играех, за да победя противниците, а за да уцеля някое стъкло, прозорец – защото се играе с една малка и една голяма дървена пръчка. Получаваше се като в бейзбола – само че с подръчни средства”, разкрива с гордост днес Попов.

Докато бил ученик, почти всеки ден висял в детска педагогическа стая. „Бях дете, лишено от контрол. Развивах се като един бурен – накъдето си пожелая. Такова беше положението”, не пести днес откровения актьорът. Разбира се, наказанията също били нещо обичайно за него, както и конското от майка му. Вместо да слуша с гузна съвест в тези моменти, Попов гонел „слънчеви зайчета”. И даже се ядосвал, защото никога не можел да ги хване. В крайна сметка майка му вдигала ръце и прибягвала до добре познатите наказания. „Точно ми свърши едното наказание, изляза, сбия се пак с някого и айде отначало”, смее се Попов.

пропушил като ученик

но старателно криел новия си вреден навик от майка си. Тя била върла пушачка – почти като Андрей Слабаков, както сам отбелязва актьорът.

Пушела цигара от цигара, което се превърнало и в своеобразен коз за сина й. Той знаел, че обонянието на пушачите е силно затормозено и те не усещат аромат на цигари, когато са в близост до други пушачи. Когато се прибирал вкъщи, веднага бягал в банята да си мие ръцете, за да не миришат на тютюн. Защото майка му идвала с въпроса: „Дай да ти помириша ръцете!”. „Криех си цигарите като малка стюардеса – в подгъва ниско долу на едно ученическо палто. Никой не можеше и да предположи”, разкрива някогашната си изобретателност Попов.


Изял суджука на съседа


Веднъж с приятел Август се качил на втория етаж на къщата на комшията, където той си складирал суджуците. Били в осми клас. Като стигнали горе, видели, че освен домашен местен деликатес, има и туби с вино. Надигнали ги три-четири пъти и набързо се напили. После, досущ като по филмите от 80-те - с пазви, натъпкани със суджуци и червени носове, полетели надолу съмнително бързо. В крайна сметка и двамата паднали от терасата.
От бързане да избягат от „местопрестъплението” приятелят на Август се подхлъзнал и си счупил крака, а самият той бил целият в разни охлузвания.


Разбил си главата в празен басейн

На една студентска бригада по времето на социализма, в разгара на поредния среднощен купон, колоритният актьор скочил в тъмното в... празен басейн. За капак се „гмурнал” с главата надолу. Имало не повече от 40-50 см вода. Естествено, си разбил главата. Получил комоцио, но бил късметлия, защото бързо се възстановил след това. „Бях си понабил малко и гръбнака, но, слава Богу съм жив и здрав”, пояснява с усмивка Попов, въпреки че в онзи момент съвсем не му било до смях.


Стои 8 часа на шамандура

Било лято, Август бил на море. Влязъл навътре, но изведнъж се разразила буря. За минути небето потъмняло, а той едва се докопал до шамандурата. Стоял на нея близо 8 часа, цяла нощ, преди да го извадят в ранните часове на следващия ден.


Криел ротативка в стаята

Бил във втори курс, когато си сложил ротативка в стаята в Студентски град. За да си играе, когато иска. Омръзнало му все да губи и решил да си купи собствена.

Подпалил апартамент с бързовар

Когато в София Август се насесъл в малък апартамент, без да иска обаче, го наводнил. Решил да си сложи надуваем басейн в хола. Напълнил го с вода и 100-200 топчета за пинг-понг, които си плували отгоре. Сложил бързовар, за да си топли водата. Уредът обаче се подхлъзнал, прогорил басейна и цялата вода се изсипала на пода.

Изял 2 тона мед

Като попораснал малко се оказало, че има повишена кръвна захар. Не обичал захар, но обожавал мед. Затова и приятелите му започнали да му викат „Мечо Пух”. „Сигурно досега в живота си съм изял два тона мед”, издава актьорът.

Подготви: Анелия ПОПОВА