Руският печат коментира съобщението на министерството на отбраната, че Федерацията е спряла да използва иранско летище за въздушни удари в Сирия и е върнала бойните си самолети в родината.
"Иран, до нова среща" е заглавието на "Росийская газета". Официозът припомня изявление на Игор Конашенков, говорител на министерството, че занапред руската авиация ще използва иранската военновъздушна база в провинция Хамадан въз основа на взаимните споразумения и в зависимост от обстановката в Сирия.
Според иранския министър на отбраната генерал Хосейн Дехган публичното съобщение на Русия, че започва да използва летището, е направено, без да бъде уведомен Техеран, посочва "Лента". Генералът вижда тук "неуважение" и "позьорство" от страна на Москва, отбелязват изданията.
Руската авиация спира да използва тази база поради разногласия между Москва и Техеран, пише "Комерсант", като се позовава на източник от военното командване.
Според източника руските военни са искали да използват базата не само като летище за дозареждане, но и като пълноценен военен обект, на който да разположат съответните оръжия и арсенали. Техеран обаче не склонил.
Москва претендира за някаква глобална роля, използвайки сътрудничеството с Техеран като площадка за осъществяване на амбициите си. Това явно буди недоволство у иранското ръководство. Иран не желае да бъде младши партньор на Москва и отправя сигнал, че е готов само за взаимодействие на равни начала. Междувременно в новата многовекторна политика на Иран след вдигането на санкциите от страната приоритетни стават отношенията със Запада, а не с Русия, коментира политологът Алексей Малашенко.
Москва реши да не раздухва скандала, посочва "Комерсант" и цитира руския посланик в Иран Леван Джагарян, според когото федералните въздушно-космически сили все още може да се върнат в иранската въздушна база.
Руското министерство на отбраната не е споменавало официално докога са в сила договорките с Техеран, а министърът Сергей Шойгу не е коментирал въпроса публично, отбелязва "РБК".
(БТА)
Прочетете още
- 20:44 Дядо Коледа с трабант, Иван с катафалка: Пловдивски абитуриенти превзеха бала с фантазия! СНИМКИ
- 21:19 Трагедия! Откриха мъртви младите мъже, изчезнали в Пловдивско
- 09:01 Зрелищен инцидент с камион на един от изходите на Пловдив ВИДЕО
- 19:47 Назъбени късове лед се изсипаха в Ямболско ВИДЕО+СНИМКИ