Предложението за увеличаване на акциза на бездимните цигари цели да осигури бюджета, който тази година е по-социален - към здравеопазването, образованието, заплатите и пенсиите. Това заяви пред Би Ти Ви депутатът от ГЕРБ Александър Иванов на въпрос за законопроекта на ГЕРБ за увеличаване на акциза на бездимните цигари.
"Миналата година може би сме допуснали грешка, когато допуснахме тези цигари да влязат на българския пазар. 2 млрд. лева по принцип са парите, които ще съберат от акциза на цигари. На нас тези 30 млн. лева са ни важни", добави той.
В дискусията взе участие и Румен Гечев от БСП. "Стоките, които са опасни за здравето, имат по-висок акциз. Ние считаме, че по-важно от 15-те милиона е здравето на българите. Никой не е сметнал колко са щетите върху хората - болничните, смъртните случаи", коментира той.
"В Германия, с която ние се сравняваме като водеща, тя закрива цели заводи за дизелови двигатели. Губят се милиарди средства, но те не говорят за запълване на дупки в бюджета", обясни социалистът.
Темата за бездимните цигари предизвика напрежение между депутатите в парламентарната група на Обединени патриоти.
"Дори и малък шанс да има цигарите да са по-безвредни, трябва да се хванем за този шанс. Вижда се, че лобира в определени интереси. Това е пролобистки закон. Достатъчно е само да кажа думата "Кой". Българските граждани много ясно знаят за "кой" е този законопроект. Не е работата на народните представители да пълнят бюджета, това е работа на Министерството на финансите", коментира Александър Сабанов от ВМРО.
На противоположно мнение беше неговият колега от НФСБ Борис Ячев. "Два са аргументите да подкрепим този законопроект. Първият е финансовият. Вторият е, че няма никакво доказателство, че тези бездимни цигари са по-безвредни от другите", категоричен е той.
Двамата представители на Обединени патриоти признаха, че има разминаване по този въпрос. Въпреки това увериха, че няма трусове в коалицията. Александър Сабанов обвини колегите от НФСБ, че законът е разписан на крак от колегите му от НФСБ и добави, че законопроектът не е приет на заседание на парламентарната група. Борис Ячев контрира, че групата е информирана.
"Колегите от НФСБ са се поддали на твърдението на Менда Стоянова, че трябва този законопроект трябва да се внесе днес, за да влезе в сила още утре", добави представителят на ВМРО.
"Не подписваме законопроект, който да обслужва което и да е било лице", категоричен е колегата му от НФСБ.
"Няма изненада защо ДПС все още нямат позиция по темата. Най-вероятно броят гласове. В пленарна зала ще се види кои подкрепят закона", заяви Румен Гечев.
Така в дискусията не взе участие единствено ДПС. Според представителя на "Воля" Кръстина Таскова, законът трябва да се разгледа на комисия. "Нашата изненада е защото се променя фискалната политика през средата на годината.", коментира тя.