Испанският Конституционен съд преустанови действието на закон за референдум, който бе приет от парламента на Каталуния, с което спря процедурата по произвеждане на референдум за независимост на тази испанска област на 1 октомври, предаде Ройтерс.
Действието на закона се преустановява, докато съдиите разглеждат внесен от правителството иск да се анулира референдумът, тъй като е в нарушение на конституцията.
По-рано вчера премиерът Мариано Рахой съобщи, че ще поиска от съда да обяви референдума за незаконен.
На пресконференция след извънредно заседание на правителството Рахой окачестви приетия в регионалния парламент на Каталуния закон като противоконституционен.
Испанският премиер заяви, че референдумът би бил посегателство срещу институционалния ред в Испания и Каталуния, отбелязва Асошиейтед прес. По думите му подобно гласуване няма да отговаря на демократичните изисквания и се закани, че то няма да се състои.
Испанската главна прокуратура съобщи, че ще повдигне обвинения срещу водещи фигури от каталунския парламент заради това, че са позволили вчерашното гласуване.
Говорител на каталунското правителство разкритикува решението на испанските власти да предприемат съдебни действия срещу каталунски представители. По думите му те упражняват постоянен натиск, но въпреки всичко референдум на 1 октомври ще има, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Прочетете още
- 15:00 "Ако си на спирката – вдигни ръка" - как софиянци търсят решение на транспортната криза
- 20:00 Гонен от полицията автомобил вилня из ямболските улици ВИДЕО
- 21:29 Изписаха от болницата момчето, пострадало с тротинетка в Карлово
- 11:30 Статуя на Григор Димитров се появи в карловското село Дъбене ВИДЕО