Няма опасност боровите гори край Калофер, Карлово и Сопот да бъдат съсипани от боровата процесионка. Нашествието на насекомите, които нападат насажденията от бял и чер бор е ограничено от системните мерки на Горско стопанство - Карлово. Голям участък с иглолистни гори в района на лифт "Незабравка" край Сопот е напълно изчистен и в него няма нито едни пашкул, показаха на място директорът на Лесозащитна станция -Пловдив към Изпълнителената агенция по горите Пенчо Дерменджиев и директорът на Горско стопанство - Карлово Мико Павлов на изнесен в полите на Балкана брифинг за журналисти.

 

Поводът за това бяха настойчиви призиви на природолюбители от Карлово, с които алармираха за масово нападение на боровите гори в региона от този вредител. В резултат на ефективните мерки има устойчива тенденция към ограничаване и намаляване на площите, засегнати от боровата процесионка. Освен това нейното присъствие в горите не води до тяхното унищожаване, упокоиха експертите. Те уточниха, че има голяма вероятност през януари, когато нощните температури в региона падаха под 15 градуса, голяма част от гъсениците на насекомото, които са в почвата, да са загинали.

 

Краят на август и началото на септември е периодът, когато горските служители ще установяват степента на засегнатост на боровите гори от боровата процесионка. Тогава се провежа и пръскането на горите. А една формите да се изчистят боровите насаждения от този вредител е подмяната на черния и белия бор с кедър и на територията на Карловскто горско стопанство това вече се прави. Боровата процесинока не напада кедъра, уточни Мико Павлов.

 

В борбата с боровата процесионка успешно се включиха ученици от СОУ "Иван Вазов" в Сопот. Те изработва капани за пеперудите, в които поставят феромони. Примамени от любовния парфюм там кацат мъжките екземпляри./Марица.бг

Механичното отстраняване на пашкулите в подходящ период е една от формите на борба с вредителя, тя обаче може да се прилага само на единични дървета