"Нещо не е наред. Това беше един прост човек, дошъл от нищото, и всеки път успяваше да спечели бонуси. Беше лудница, която не можехме да спрем”, заявява директорът на дневното предаване на CBS Майкъл Брокман.

Късмет, измама, заговор?

На 19 май 1984 г. пред очите на водещия и на публиката в студиото на популярното шоу „Опитайте късмета си”, малко нелепо изглеждащият 35-годишен Айсмен Майкъл Ларсън преминава всички граници и печели 110 237 долара (б.а. 253 000 долара днешни пари) – сума, която никой никога не е печелил в нито едно телевизионно шоу. Какво е това - късмет, измама, заговор? – Това е история за малкия човек, който направи за посмешище голяма корпорация.




Играта


Шоуто „Опитайте късмета си” е измислено от двама мастити телевизионни продуценти и стартира по телевизионния канал CBS през септември 1983 година. Определено е едно от най-технологично напредналите телевизионни предавания за времето си. Използва усъвършенствани аудио- и видеоразработки и

примамва зрителите с обещания за големи печалби

Правилата са прости. В играта участват трима играчи. Водещият задава въпроси, а правилните отговори носят на съответния играч до три бонуса - опити с натискане на бутона за избиране на секция върху таблото през следващия кръг. Цветното компютъризирано табло се състои от 18 квадрата, които мигат непрекъснато и значението им се променя – може да има парична награда (б.а. от няколко стотин до няколко хиляди долара), а не парични награди като домакински уреди, туристически пътувания и пр., допълнителни завъртания и смъртоносен удар - зъл демон, който лишава играча от всички спечелени до момента пари. Таблото светва, наградите в разделите за секунда се променят, а участникът в шоуто трябва да натиска бутона, надявайки се да попадне на
печеливш квадрат, за да не загуби парите си

Разработчиците на играта не са били идиоти и са се постарали да направят така, че скоростта на мигащите секции да не дава възможност на участниците да спечелят повече от 25 хиляди долара. И това се оказало успешен ход: в първите епизоди средната печалба била 14 хиляди долара. Докато в шоуто не се появява Ларсън и не потапя „кораба”.



Бил фанатик на игрите на късмета


Родом от малък град в щата Охайо, Майкъл Ларсън винаги търсел лесни начини да печели пари. Като дете успявал да внесе шоколадови бонбони в часовете по физическо възпитание и ги продавал на съучениците си с голяма надценка. По-късно намира банка, която обещава да подари на новите си вложители по 500 долара за откриване на сметка. Използвайки псевдоними, Ларсън открива в банката десетки сметки, изчаквал да получи парите и закривал сметката, изтегляйки цялата сума. Веднъж регистрира фирма на името на роднина, наема себе си на работа, а след това се уволнява, за да получи обезщетение в бюрото по труда.

Ларсън е имал истинска работа само два пъти през живота си - като механик на климатици и продавач на сладолед във фургон.

През цялото си свободно време нашият герой гледал телевизия. В хола му е имало 25-инчови телевизори, които заемали изцяло едната стена. Започва да търси слабите места на „Опитайте късмета си” – записвал предаванията на видеокасети и след това ги гледал отново и отново,

по 18 часа на ден, кадър по кадър


След шест месеца на внимателно проучване Ларсън намерил това, което търсел. Установил, че „случайното” премигване на отделните секции не е толкова случайно – контурът, отделящ квадрата, избран от играча чрез натискане на бутона, в действителност подскачал между отделните квадрати в определена повтаряща се последователност. Ларсън записва последователността, запаметява я и отделя известно време за тренировки – да натиска в точния момент паузата от пулта за управление на видеоплеъра си, имитирайки натискането на бутона в истинската играта.

Едва тогава си купува билет с последните си пари за автобуса от Охайо до Лос Анджелис и отива в студиото на CBS. Продуцентите на шоуто ежедневно подбирали участници за играта. Ларсън изиграва трогателната история на обикновения, прост сладоледаджия от провинцията, който отчаяно иска да спечели и да промени живота си, и е одобрен за участие.



В деня на късмета е облечен с риза за 65 цента


Ларсън се появява в телевизионно студио, облечен в евтин костюм и риза, купена за 65 цента от магазин за хора, които искат да спестяват.

От самото начало играта не му потръгва. Той отговарял лошо на прости въпросите, а до края на първия тур успява да събере 2500 долара и три бонуса. Идва ред на играта с големия дисплей. При първото натискане на бутона Ларсън уцелва дявола и губи всички спечелени до момента пари, но в останалите си опити печели два пъти по 1250 долара. Всичко изглежда на пръв поглед невинно. Във втория кръг Ларсън се взема в ръце и с правилни и бързи отговори на въпросите печели седем завъртания. Неследдълго започва кошмарът за организаторите на телевизионното шоу. С първото и второто натискане на бутона сладоледажията от Охайо печели 4000 и 5000 долара.

Следващите десет завъртания му носят печалби до 29 351, а демонът на фалита така и няма шанса да се появи. Публиката реве от възторг, а Ларсън по детински се радвал на всяка победа. Оставали му още четири завъртания, когато направил това, което никога не се било случвало дотогава в шоу на телевизионна игра.

31 път подред той улучва печелившите квадрати


С всяко следващо натискане на бутона водещият Питър Toмаркен, известен с очарователната си и широка усмивка, става все по-мрачен, докато сладоледажията ликува. Участието в телевизионното шоу му носи 104 950 долара в брой, лодка на стойност 1105 долара и две напълно платени пътувания, на обща сума от 110 237 долара. Зад пулта на управление на програмата се възцарява шок и паника. Представителите на канала се опитвали да открият дори едно формално нарушение на правилата, но без успех. Предаването от 19 май е било прегледано кадър по кадър. „Просто се оказа по-умен от нас!", признава по-късно един от сътрудниците на телевизионния канал.

Пътят на шампиона

Малко след като печели „Опитайте късмета си", Ларсън вижда нова възможност за лесно печелене на пари: някаква радиостанция обещава да даде 30 000 долара на всеки, който представи банкнота от 1 долар със сериен номер, назован преди това в ефир. Ларсън успява да се снабди с 50 000 банкноти по един долар, но в следващите две седмици така и не попада на съвпадения. След като първоначалното му вълнение преминава, шампионът не измисля нещо по-добро, от това да скрие парите от печалбата си у дома, и един ден, прибирайки се вкъщи от коледно парти, намира вратата си изкъртена, а парите - изчезнали.

След известно време основава компания, наречена „Време за удоволствия”, която всъщност е била пирамидална схема и продавала акции от несъществуващата Индо-американска лотарийна компания. До средата на 90-те години Ларсън успява да измами над 20 000 вложители, като печели от това три милиона. Въпреки че ФБР, данъчните служби, Комисията по ценните книжа и фондовите борси са го преследвали, така и не го намират до смъртта му. Ларсън умира във Флорида през 1999 г. от злокачествен тумор на гърлото.

Подготви Милена ВАСИЛЕВА