През следващия месец започва сравняване на резултатите на децата, които се обучават по метода на Монтесори в пилотните детски градини в Пловдив, и постигнатото от връстниците им  от обикновените. Това обяви зам.-кметът Стефан Стоянов, който заедно с градоначалника Иван Тотев и обучителите посети ДГ „Марица”. Тя е шестата детска градина с 2 Монтесори групи, която се присъединява към другите 5, в които вече 9 месеца в общо 10 групи се прилага Монтесори педагогиката. Разликата е видима, каза в аванс Стефан Стоянов.  

В ДГ „Марица” 3-годишните хлапета все още свикват и се опознават. Съвсем скоро обаче ще започне прилагането на педагогическите похвати. Помещенията вече са оборудвани с характерните мебели и стелажи от естествени материали с играчки и пособия. В тази среда децата имат възможност сами да избират материалите. Те пък са такива, че на първия етап да развиват сетивата им - например поставка с отвори и цилиндри, чрез които малчуганите усвояват форми, пропорции, голямо и малко, пръстов захват, десетичната система. Обучителите, които вече поемат пета група пловдивски педагози, обобщиха, че се върви от хващане към схващане.  Има отделни кътове с подходящите играчки, които развиват речта, полагат основите на математиката и стигат даже до космическото възпитание. Най-малките напредват на принципа проба-грешка с триизмерни модели, като сами избират към какво да посегнат, а учителят само ги подкрепя. Така се обръща моделът - вместо педагогът да налага определен урок и темпо на всички хлапета едновременно, всяко от тях се развива със своя ритъм и според своите интереси.

Родителите вече търсят целенасочено групите по Монтесори, каза кметът Иван Тотев. В тях има средно по 27-28 деца, но методиката не поставя ограничения и може да работи с от 20 до 50, добави Стефан Стоянов. В Пловдив така се обучават вече над 500 деца от общинските детски градини. Инвестицията за оборудването на една група е 10-11 000 лева, общината плаща по 800 лева  и за всеки педагог, за да премине 10-месечния курс за подготовка. Идеята е догодина 2 или 3 от пилотните градини да станат изцяло Монтесори учебни заведения.

Избрах такава група, защото вярвам, че децата трябва да са добри, състрадателни и самостоятелни, сподели Гюлнар Мюмюн, чиято дъщеря Ирен е в едната от Монтесори групите в ДГ „Марица”. Майката чела много, преди да се реши. Сега заедно с детето си ще напредва в този вид педагогика, която изисква родителят да осъществява и у дома възпитанието по същите правила - без агресия, викане, наказания, като дава на детето да върши самостоятелно голяма част от дейностите по разтребване и хигиена, както и правото му да избира.