Току-що от кризисния щаб към правителството призна на извънредна пресконференция, че пътят и участъкът, на който 16 души загинаха вчера е компрометиран. Заявено бе, че фирмата изпълнител 5 пъти е била подканена да отстрани дефектите във въпросния участък, като крайния срок за това е бил 15 август 2018-а година!

Към момента на произшесвието автобусъ е бил без технчески преглед!

--------------------

Фирмата, която е рехабилитирала пътя в района, се казва "Трейс". Неин собственик е Николай Михайлов, пише ПИК. В момента има усилена кореспонденция между АПИ и фирмата, защото те отказват да извършват ремонти в участъка, тъй като са констатирани нарушения. Затова и в района има предупредителна табела, указваща, че превозните средства трябва да се движат с максимум 40 км/ч.

--------------------

Отново преговорихме какво се е случило. Съболезнования искаме да изкажем към всички близки на загиналите. Ще чуете актуална информация от министъра на здравеопазването. Разгледахме много широк кръг от въпроси и всеки докладва на премиера. Това заяви след срещата в Министерски съвет министърът на МВР Валентин Радев. 

"Искам да изразя своите съболезнования на роднините и близките на загиналите. Надявам се пострадалите да се възстановят бързо. Благодаря на всички медицински екипи, които работеха денонощно и дадоха всичко от себе си", заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

"Създадохме пълна организация, за да можем да подпомогнем пациентите. 15 линейки стигнаха навреме и извозиха ранените. Не сме жалили сили, апаратура и труд. Благодаря много на медицинските екипи на 4-те спешни центъра - софийски, монтански, врачански и филиала в Своге. Благодаря на екипите на болниците "Пирогов", "Света Анна", "Царица Йоанна" и ВМА", добави той.

"Знаете, че 16 души загинаха, а 21 са ранени. 6-а души са в Пирогов, 4 от тях са в тежко състояние, а 2 жени са в изключително тежки състояние. Те са на изкуствено дишане. В Света Анна са 6 души - 5 жени и един мъж. От тях в най-тежко състояние е жена на 62 години. Тя е интубирана и е в критично състояние след операцията. Във ВМА има двама души, които са в стабилно състояние, но 30-годишния мъж е в по-тежко състояние - има черепно-мозъчни наранявания, гръдни, лицеви и т.н. В Царица Йоана има настанен един човек - на 59 години. С охлузвания и рани, но без опасност за живота. Уверявам ви, че службите на министерството на здравеопазването полагат всички необходими грижи", каза той.

========================

"Днес сутринта е приключила част от проверката. Фирма Мобилус 5 ООД. Тя притежава валиден лиценз за извършване на превоз на пътници. Тя е регистрирана в Божурище. Финансово стабилна фирма е. На 5-и април контролни органи на министерството са извършили проверка на компанията и не са открити нарушения. Тя установява и констатира, че в лиценза на фирмата има вписани общо 6 автобуса. Автобусът, участващ в инцидента, е с дата 2001 година. Това заяви транспортният министър Ивайло Московски след среща в Министерски съвет заради катастрофата с 16 жертви край Своге. "По задължение и по наредба тези фирми за случаен превоз трябва да дават информация за маршрута и пътуванията си. Такъв при нас от тази фирма - няма, включително и за конкретното пътуване", каза Московски. "Водачът на автобуса е Григор Григоров. Водачът притежава психологическо изследване с валидност до 2021 година. Има валидна карта за квалификация до 2023 година. Има валидно свидетелство за управление на съответното превозно средство", завърши той.

"2017 година се сигнализира за повишен риск и увеличен брой пътно-транспортни произшествия на няколко участъка, един от които е този от вчера в близост до Своге. От тогава до месец май тази година - такива уведомления са правени 5 пъти от АПИ." Това коментира на извънреден брифинг регионалният министър Николай Нанков. "Износването на асфалта в този участък и още няколко са констатирани преди няколко месеца. Агенция пътна инфраструктура цели 5 пъти повтарям - 5 пъти - са заявили, че до 15 август трябва да бъдат предприети незабавни действия - такива не са предприети. Протоколът не е подписан само от фирмата изпълнител, която носи отговорност за качеството и изпълнението на процедурата.", уточнява министърът.

---------------------

Главният прокурор Сотир Цацаров изказа своите съболезнования към близките на загиналите. Той благодари на всички екипи, участвали в спасяването на пострадалите и разследването на инцидента. "По отношение на автобуса - той е марка МАН, 37-местен, въведен в експлоатация на 17 август 2001 г. Преминал е последен годишен технически преглед на 5 февруари 2018 г. На 5 август той е трябвало да премине годишен технически преглед - т.е. към момента на произшествието автобусът е бил без редовен технически преглед. В търговското дружество има двама съдружници, един от които е бил и водач на злополучния автобус. Той е професионален шофьор, има 7 фиша и 2 наказателни постановления. Няма санкции, свързани с управление на МПС след употреба на алкохол. И по време на инцидента той не е употребявал алкохол, както и други упойващи вещества. Относно разследването: разследващите органи са разследващи полицаи от състава на МВР - София. От утре случаят се поема от Националната следствена служба. До момента е изготвена първоначалната експертиза за скоростта на автобуса. Заключението на вещото лице е предадено преди минути. Според него към момента на настъпване на ПТП автобусът се е движил със скорост 53 км/ч. В участъка има ограничение на скоростта до 40 км/ч. Всички версии ще бъдат проверявани от прокурори и следователи, ангажирани със случая. първата насока на разследването е свързана с действията на водача. Проверяват се показания за отклоняване на вниманието на водача на автобуса. На този етап това е версия, която не може да бъде потвърдена на 100%. Днес следобед ще бъдат предприети евентуални действия за повдигане на обвинение на водача. Предстоят разпити на свидетели, медицински експертизи, преценка на техническото състояние на автобуса и начина, по който е настъпило ПТП", отбеляза Цацаров.

Той отбеляза, че ще бъдат разследвани и начините, по които се е поддържала пътната настилка в участъка. "Предмет на разследване ще са и действията на водача, както и самия превозвач и неговите задължения, свързани с конкретния курс и техническото състояние на автобуса и трето, но не последно място - състоянието на пътния участък. Ние не даваме приоритет на нито едно от тези направления", отбеляза Цацаров.