В последните дни в публичното пространство се ширят спекулации относно гласуването за президентския вот и по-специално новата опция в бюлетината "Не подкрепям никого". Появиха се информации, че когато избирателят хипотетично отбележи този вариант, има вероятност такъв вот освен да вдигне избирателната активност, да играе в полза на първите кандидати.
 
За коментар бе потърсен Цветозар Томов - един от говорителите на Централната избирателна комисия (ЦИК). На въпрос, когато избирател хипотетично отбележи в бюлетината си за президентския вот "Не подкрепям никого", къде всъщност отива неговият глас, Томов заяви, че гласът се брои за действителен, но не отива при нито един кандидат. По думите му избирането на опцията "Не подкрепям никого" не се отразява на вота на останалите кандидати, но се отразява при изчисляването на избирателната активност.

Цветозар Томов уточни и какво на практика означава задължителния вот. "Предвидена е от законодателя санкция, изразяваща се в това, че ако избирателят не участва в два последователни избора от един и същи вид, ще бъде отписан от избирателните списъци. Тоест ще се прецени, че той не желае да участва в избори, но друга санкция обаче няма. Избирателят е свободен във волята си да изпълни това си задължение или да понесе санкциите от неговото нарушаване", уточни още Томов.

На въпрос около какво в крайна сметка се обедини ЦИК по отношение на референдума, иницииран от "Шоуто на Слави", Цветозар Томов подчерта, че няма да се дава бюлетина само на човек, който изрично не пожелае да участва в референдума. Така, попадайки в секцията, избирателят би следвало да получи от секционната комисия бюлетини и за президентския вот, и за националния референдум, освен ако не поиска да се откаже от някоя от тях.

Припомняме, че по-рано тази сутрин Цветозар Томов коментира, че от общо 24 регистрирани кандидат-президентски двойки, 23 имат шанс да получат окончателно одобрение. Една двойка няма да бъде одобрена – заради липса на достатъчно подписи. Томов обаче не можа да си спомни коя е двойката, каза само, че тя е подкрепена от Инициативен комитет. Той уточни и че ДПС и ДОСТ не са предложили свои кандидат-президентски двойки.

Относно организацията на изборите в чужбина, Томов каза пред Българската национална телевизия, че на сайта на ЦИК е обяснено всичко. Там може да се подаде електронно заявление за гласуване – до 11 октомври, уточни той. Припомняме, че от тези избори се въведе ограничение от максимум 35 избирателни секции извън дипломатическите сгради. Максимум 35 секции ще се откриват само в държави, които не членуват в ЕС – за територията на ЕС няма ограничение. За страните-членки на ЕС секциите може да са повече, но само при подадени поне 60 заявления за гласуване на секция.