Съперничеството между стара военно-политическа сила и въздигаща се нова такава винаги води до въоръжен конфликт в човешката история, пише „Индипендънт”. Тази зависимост е открита от древногръцкият историк Тукидит и е описана в неговата „История на Пелопонеската война”. Тъй като освен историк, Тукидит е и военноначалник от древността, той прави извода, че войната избухва защото доскоро властващата първа сила в района - Спарта се е почувствала застрашена от надигането на свой съперник и нова военно-политическа сила - Атина.

„Капанът на Тукидит” може да се открие и при избухването на първата световна война, когато Британската империя с нескрита враждебност се отнася към възхода на Германската империя.

Според „Индипендънт” днес имаме аналогична ситуация, тъй като САЩ наблюдават от известно време с тревога икономическото развитие и военното засилване на Китай. Дори китайският президент Си Цзинпин коментира ситуацията, като по време на своето посещение в Америка през септември миналата година заяви, че не вижда предпоставки за „Капана на Тукидит”.

„Не съществува такъв закон, като „Капана на Тукидит”, ние бихме искали да задълбочим отношенията си със САЩ във всяка област. Но ако водещите световни сили повтарят постоянно едни и същи стратегически грешки, то това може да създаде такива капани”, каза китайският лидер.