Карибско море издава извънземни звуци, които са твърде ниски, за да бъдат чути от човешко ухо, съобщи "Гизмодо". От космоса обаче те могат да бъдат регистрирани, благодарение на колебания в земната гравитация, предизвикани от промените в налягането.
Учените никога не са виждали или чували нещо подобно, но се надяват да използват сигнала за прогнозиране на вероятността от крайбрежни наводнения.
Явлението е открито от специалисти от университета на Ливърпул, които изследвали динамиката на Карибско море. Те разглеждали данни за океанското налягане в моделите, когато установили, че в този район се появяват големи и необясними колебания. Затова проверили правени на място измервания от 1958 г. до 2013 г., като ги сравнили с данни за теченията и данни на НАСА. Така открили, че басейнът на Карибско море е като гигантска свирка.
Карибско море се намира на югоизток от Мексиканския залив, заобиколено от Южна Америка, Централна Америка и Карибските острови. То е важна част от големия океански конвейерен пояс, като там се образуват течения, вливащи се пряко в Гълфстрийм.
Когато вълните стигнат до западната граница на басейна, те изчезват и се появяват отново в източния край. Тъй като Карибският басейн е прекалено голям в сравнение със свирка, резонантната честота е изключително ниска. Вълните се придвижват от изток на запад за 120 дни, като издават звук в ла бемол, който е приблизително 30 октави по-нисък от най-ниската октава на пианото.