Северна Корея е изпратила в Сирия 50 тона материали за изграждането на предполагаема фабрика за производство на оръжие в промишлен мащаб, пише в. "Уолстрийт джърнъл", цитирайки разузнавателна информация от поверителен доклад на ООН.
В края на 2016 г. и началото на 2017 г. китайска търговска фирма, работеща като представител на Пхенян, е извършила пет доставки на топло- и киселиноустойчиви плочи, тръби и клапи от неръждаема стомана за Дамаск, се казва в доклада, според който това доказва, че сирийският президент Башар Асад плаща на Северна Корея да помага на страната му да произвежда химически оръжия.
Доставките са част от постоянен поток севернокорейски продажби, свързани с оръжия, за Сирия и съюзника на Асад - Иран, възлизащи според експерти на няколко милиарда долара годишно, отбелязва вестникът. Американски висши представители предупредиха наскоро Сирия за възможен военен отговор на засиленото използване на химическо оръжие от режима срещу цивилни. Сирийско-американското медицинско дружество съобщи, че от началото на годината режимът е извършил най-малко три такива нападения, а Дамаск отрича да използва химическо оръжие.
Макар примката на международните санкции около Северна Корея да се затяга, сирийският конфликт е дар божи за севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Доходите от контрабанда саботират кампанията от санкции на Вашингтон за оказване на максимален натиск върху Пхенян, за да се разстрои неговата ядрена и ракетна програма, подчертава "Уолстрийт джърнъл".
Според цитиран от всекидневника бивш служител на американската Агенция за разузнаване в областта на отбраната, специалист по Североизточна Азия, Пхенян, който прибягва да редица стратегии за избягване на санкциите, вероятно получава основната част от незаконните си приходи от продажба на оръжие. Според него продажбите дълго време са били концентрирани в Близкия изток, по-специално Иран и Сирия, както и в Африка.
ООН твърди, че Северна Корея тихомълком увеличава помощта за сирийската ракетна програма и програма за химическо оръжие, посочва в. "Вашингтон пост". Северна Корея изглежда е засилила тайното подпомагане на сирийската правителствена агенция, отговаряща за производството на химически оръжия и модерни ракети. Тези разкрития подкрепят опасенията, че Северна Коря иска да продава най-авангардните си оръжейни технологии на чуждестранни клиенти, например на сирийския режим. Множество разследвания на ООН свързаха силите на президента Башар Асад с масираните атаките срещу сирийски цивилни със забранения химически токсин зарин. Предполагаемата севернокорейска помощ за Сирия е изложена подробно в доклад от 70 страници, съставен от Експертната група на ООН - технически орган, който публикува периодични оценки за спазването на резолюциите на международната организация, отбелязва вестникът.
Експерти на ООН твърдят, че Северна Корея извършва за сирийското правителство доставки на материали, които може да се използват за производство на химически оръжие, а освен това севернокорейски ракетни техници са били забелязани да работят на известни обекти за химическо оръжие и ракети в Сирия, пише в. "Ню Йорк таймс", позовавайки се също на поверителния доклад на ООН. Докладът изтъква потенциалната опасност от подобна търговия между Сирия и Северна Корея, която би дала възможност на Дамаск да запази химическите си оръжия, като същевременно осигурява на Пхенян пари за ядрената и ракетната му програма, допълва всекидневникът.
/БТА/